Ordu
DOLAR18.6474
EURO19.6789
ALTIN1078.2
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Ununu eleyip, eleğini asanlar 

Yıllardır sendikalaşma mücadelesi yürüten emekliye yargıdan sevindirici haber geldi.

Ankara 8. İdare Mahkemesi, aldığı kararla yaklaşık 13 milyona yakın emekliye sendikalaşma yolunu açtı. Hiç kuşku yok ki, günün koşullarına uygun olmayan aylıklarla geçinmeye çalışan milyonlarca dar gelirli kitle yargıdan gelen müjdeli haber ile sendikalaşmaya daha ciddi bakacak.

Ankara Valiliği, Tüm Emekliler Sendikası’nın kuruluş dilekçesini, “Emeklilerin istihdam dışı gruplar olduğu, sendika kurmalarının yasal dayanağının bulunmadığı, mevcut durumda sendika kurmalarının mümkün olmadığı” gerekçesiyle işleme koymadı.

Valiliğin kararını hukuka aykırı olduğunu savunan sendika dava açtı. Ankara 8. İdari Mahkemesi sendikayı haklı bularak valiliğin işleme konulmaması kararının iptaline hükmetti.  Mahkeme, “Hukuk sisteminde sendikaların kuruluşunun izin sistemine değil, serbest kurulum sistemine tabi olduğu”  görüşü ile milyonlarca emeklinin sendikalaşmasına vize verdi. Bu kararla belirtilen şartların yerine getirilmesi ile emekliler sendikası tüzel kişiliğe kavuşacak. Yasal niteliğe kavuşacak emekli sendikalarının eli rahatlayacak siyasi iktidar karşısında daha güçlü konumda olacak.

Bilindiği gibi memur emeklilerinin maaşlarına toplu sözleşme uyarınca kamu çalışanlarına yapılan artış kadar, işçi ve Bağ-Kur emeklilerine ise son 6 ayda gerçekleşen enflasyon oranında zam yapılıyor. Bu artışlar temel ihtiyaçları  karşılayamadığından dar gelirli kitleyi yıllardır hoşnut etmiyor.

Sendikalaşma özellikle, memur emeklisine göre daha düşük aylık alan işçi ve esnaf emeklileri adına önemli kazanım. Eğer siyasi iktidar emekli sendikaları ile maaş zammını masaya yatırıp, görüşmeler yaparsa kuşkusuz iktisaden dar gelirli kitle kazançlı çıkacak.

Tabii, siyasi iktidarın emekli sendikalarını ne denli muhatap alacağı ya da almayacağı önemli Yani bakış açısı önemli. Ancak, yargının vize verdiği emekli sendikalarını yok saymak, görmezden gelmek çalışma yaşamının temel kurallarını, sendikalaşmayı, örgütlenme özgürlüğünü yok saymak anlamına gelir ki, böylesi bir yaklaşım altına imza attığımız Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO)  sözleşmelerine aykırı olur.

Uzun süren mücadelenin ardından emekli sendikalarının hukuki boyut kazanması çalışma yaşamı adına önemli aşama. İdare Mahkemesi kararı ile emeklilerin ununu eleyip, eleğini asan kitle olmadığını, aktif çalışma yaşamında bulunmasalar bile haklarını sendikalar aracılığı ile arayabileceklerine yeşil ışık yaktı.

Emekli olmalarının ardından, bir köşeye itilen, unutulan, gariban kitlenin şimdi sığınabileceği, hakkını arayacağı yasal nitelik kazanan sendikaları var. Sesleri duyulmayan, talepleri hep ötelenen, kıyıda köşede yaşamlarını güçlükle sürdüren emeklinin sendikalı olması kötü mü? Hayır, aksine kazanım.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar