Ordu
DOLAR18.6418
EURO19.5326
ALTIN1063.4
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Unutulan emekli

Günlük yaşamda en çok zorlanan kitlenin emekliler olduğu sır değil.

Eline geçen düşük aylıkla her gün artan hayat pahalılığında geçinmek için adeta sihirbazlık yapıyor 12 milyon 400 bin emekli. Yıllarca emeği ile ülkeye hizmet eden emekliler neredeyse unutuldu. Ne çığlıklarını duyan ne taleplerini gören, ne de arayan soran var.

Aylıklarına altı ayda bir gerçekleşen enflasyon oranında yapılan son derece düşük artışlarla boğaz tokluğuna yaşayan sabit ve dar gelirli kitlenin yarısı asgari ücretle yeniden çalışıyor. Çalışmasın da ne yapsın?  Bu yılın başında yapılan düzenlemelere karşın hala 2 bin 20 liralık asgari ücretin altında aylık alanlar var.  En düşük aylık Bağ-Kur emeklilerine ödeniyor. Bin lira veya bir miktar üzerinde aylıkla geçinmeye çalışan o kadar çok emekli var ki. Açlık sınırı 3 bin liraya dayanmış gel de geçin bin liralık maaşla.

Sosyal güvenlik sisteminde yapılan değişiklikten ötürü, aylık bağlanma oranları düşürüldü, hak kayıpları oldu. Emekli aylığı hesaplanmasındaki refah payı yüzde 100’den yüzde 30’a indirildi. Emeklilik yaşı kademeli olarak 65’e yükseltildi, prim ödeme gün sayısı arttı. Emekli aylığı SSK ve Bağ-Kur’lular için yüzde 65’ten yüzde 50’ye düşürüldü, aylık alt sınırı kaldırıldı. Sonuçta sosyal güvenlik sisteminde yapılan değişiklik en çok onları vurdu.

Yeniden çalışanların yanı sıra iş arayan emeklilerin sayısında her gün artış var. 2002 yılında emekli olduğu halde yeniden çalışanların oranı yüzde 37 iken günümüzde yüzde 48’leri aşmış durumda. Geçinebilmek ve temel gereksinimlerini karşılayabilmek için yüksek faize rağmen kredi çekerek bankalara borçlanıyorlar. AKP iktidarı döneminde vatandaşın bankalara olan borcu 78 kat arttı.

Ne tatil yapabiliyor ne de düzenli kültür etkinliğine katılabiliyorlar. Bırakın tiyatroyu, çoktan sinemayı unuttular. Çoğunun evine gazete, kitap ve dergi girmiyor. Her yıl Antalya, Bodrum, Marmaris, Çeşme gibi tatil yörelerinde günlerce eğlenen, dinlenen Avrupalı emeklileri uzaktan imrenerek izliyorlar. Her birey gibi tatil, sosyal aktive onlar için de bir hak ama maddi güçleri elvermediğinden bunu kullanamıyorlar. El elde baş başta düşük aylığa talim ederek yaşamaya çalışıyorlar.

Hal böyle iken siyasi iktidar emekliyi çok düşük sefalet zamlarına mahkum ederek soluklanmasını sağlayamıyor. Oysa, yıllardır dile getirdikleri talepler karşılansa daha insanca bir yaşama kavuşacak 12 milyonu aşkın kitle.

Aylıklara 6 aylık enflasyon yerine seyyanen zam yapılmasını, yılda iki maaş tutarında ikramiye ödenmesini, sağlık hizmetlerinden alınan katkı payına son verilmesini, dini bayramlarda ödenen biner liralık ikramiyenin en az enflasyon oranında artırılmasını, 2000’den sonra emekli olanlara yönelik intibak yasasının bir an önce çıkarılmasını, ek ödemelerin yüzde 4-5’ten yüzde 8-9’a yükseltilmesini yıllardır dile getiriyor unutulan emekli. Ancak sesleri duyulmadığından kıyıda köşede yaşamlarını sürdürmeye çalışıyorlar.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar