Ordu
DOLAR18.6418
EURO19.5326
ALTIN1063.4
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Unutuldu…

Verilen sözün üzerinden 1,5 yıl geçti, memurun dört gözle beklediği 3 bin 600 ek gösterge unutuldu.

Kamu çalışanlarının uzun bekleyişi, siyasi iradeden olumlu ses gelmeyince umutları karamsarlığa dönüştürdü.  Öğretmen, polis ve sağlık çalışanlarını kapsayacak ek göstergenin bu yasama döneminde de çıkması zor görünüyor.  Çünkü kamu çalışanlarının beklentisinin karşılanmasına yönelik hala ciddi adım yok. Yetkililer konuya ilişkin soruları , “çalışmalar sürüyor” diyerek bir anlamda geçiştiriyor. Oysa emekliliğe hak kazanan on binlerce memurun daha fazla bekleyecek hali yok.

24 Haziran seçimin en önemli vaatleri arasında yer alan ek göstergenin çıkarılmasına yönelik, diğer siyasi liderler gibi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da sözü var.  Seçim meydanlarında öğretmen, polis, din görevlileri ve sağlık çalışanları ile emeklilerinin maaşlarında iyileştirilme yapılmasına yönelik 3600 ek göstergenin hayata geçirileceğini belirtmişti

 Yasanın çıkmasını kamuda 25 yıl hizmeti olan ve birinci dereceye yükselmiş çalışan ile emekliler yıllardır bekliyor. Mitinglerde yeniden gündeme gelince “bu kez olacak” diye umutlanıp, beklemeye koyuldular. Ama 1,5 yıldır beklemelerine karşın, ek göstergeye kavuşamadılar.  “24 Haziran’ın dikkat çekici vaatlerinin ilk sıralarında yer alan ek gösterge yine unutuldu?” diye umutsuzluğa kapıldılar.

 AKP’li yetkililer “çalışmalar sürüyor” diye açıklama yapsa da son sözü yine Cumhurbaşkanı Erdoğan söyleyecek. Kapsamın daraltılarak, sadece polis ve öğretmenlere hakkın verileceğine ilişkin haberler kamuoyuna yansımıştı. Tabii, yine “bütçeye gelecek ek yük” gündeme taşınarak, yasanın çıkması geciktiriliyor Yetkililerin, “çalışmalar devam ediyor” açıklaması buradan kaynaklıyor. Nedense bir türlü bitmiyor çalışmalar.

Kamuda çalışan binlerce kişi emekli olmak için 3600 ek gösterge yasasının çıkarılmasını bekliyor. O hak verilirse zaten bir dakika bile beklemeden ayrılacaklar. Verilen sözlerden içlerinde yeşeren umudu, söndürmek istemeyen kamu çalışanları siyasi iradeden gelecek habere kilitlendi.

 Eğer o yasa çıkarsa, emekliliği gelmiş polis, öğretmen, sağlık çalışanları mevcuda göre daha fazla ikramiye alacak, emekli maaşları da yüksek bağlanacak. Beklemeleri de bundan kaynaklanıyor.

Emeklilere de aynı hak verilirse maaşlarında 400-500 lira gibi ciddi artış olacak. Bundan ötürü, memurun ve emeklinin gözü kulağı siyasi iktidardan gelecek açıklamada.

Medyaya yansıyan haberler, düzenlemenin sadece polis ile öğretmenleri kapsayacak şekilde hayata geçirileceği yönünde. Bu meslek grubundaki emeklilerin de ek göstergeden yararlandırılacağı belirtiliyor. Diğer yanda, çeşitli seçeneklerin masaya yatırılarak yasal düzenlemenin hazırlandığı bildiriliyor. Bir anlamda çözüm bulunmaya çalışılıyor. Ama geciktikçe kamu çalışanı kaygılanıyor.

Sonuçta ne denilirse denilsin, çeşitli haberler kamuoyuna yansırsa yansısın, ortada Cumhurbaşkanı tarafından verilen söz var. Umarım bu sözün gereği kısa sürede yerine getirilir.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar