Ordu
DOLAR13.6483
EURO15.2021
ALTIN788.24
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

ÜNYE İL OLSUN

Türkiye'nin hangi ilçeleri il olmaya uygun sorusu senelerdir devam eden bir merak

konusudur. 'İl olabilecek ilçeler' TÜİK verileri üzerinden bağlı bulunduğu ilin merkez ilçesine

uzaklığı, nüfus büyüklüğü, sosyo-ekonomik şartları gibi kriterler göz önüne alınıyor. 81 ilimiz

içerisinde bağlı oldukları illerden büyük nüfusa ve ekonomiye sahip ilçelerimiz bile var. Sürekli il olabilecekler listesine girmiş hatta geçmişte pek çok siyasi simsar ve oy avcısı tarafından il yapma sözü verilen Ünye bu hayale en yakın ilçelerden biri. Nüfusu ve potansiyeli çok daha alt seviyedeki birçok ilçenin il yapılması Ünyelilerde “Bizim neyimiz eksik?” sorusunu beraberinde getirmiştir.

         Gönlümüzden geçen dilek; Ünye İl yapılsın. Çünkü il olması için gereken tüm şartlar

olgunlaşmıştır. Bu içi boş ham bir hayal değil. Ünye ilçemiz, yıllar boyu 'horlandığından' gerekli yatırım ve hizmeti bir türlü alamayan Ordu ilinin hep gölgesinde kalmıştır. İşsizliğin, suç, göç, intihar ve boşanmaların toplumsal travmaya dönüştüğü Ordu, Türkiye'nin yaşanabilir şehirler listesinde çok geriye düşmüştür.

         Ordu’nun nüfusuna azalıyor. 2014 yılında genel bütçeden daha fazla pay alabilmek için büyükşehir yapılması sır değil. 19 ilçe arasında yıldızı parlayan Ünye’de il genelinin aksine nüfus artmaya devam ediyor. Bunda coğrafi konumu ve Samsun'a yakınlığı etkili olmuştur.

Belli aralıklarda seçim çalışmaları kapsamında eline anahtar ve plaka verilen Ünye'nin il olma

hayali bir başka bahara kalmasın. İl olmalı mı tartışması da cevabını bulsun. 

Ordu bir türlü gelişmedi, geliştirmediler. Orantısız göç aldı başını gidiyor. Sanayi zaten

yok. Liman, demiryolu, metro, tramvay uzayıp giden yoklar listesinin diğer konu başlıklarıdır.  Bahtı kara, gariplerden bir garip şehir burası. Biz kalkınmada bir arpa boyu yol kat etmedik.  İnsanımız ve şehrimiz yoksul kaldı. Diğer kentlere hep gıptayla baktık. Ordu, ileriye doğru gitmiyor. Bari Ünye kendini kurtarsın!

Ünye, İl olmak istiyor. Ünye'nin bahtı ve yolu açık olsun! Güneş denizden doğar, denizden batar Ünye’de… Bitti mi? Hayır! Fazlasını görmeniz için baharda dalgaların köpükten dişlerine kanadını dokundurarak geçen bir martının coşkusunu özlemeniz yeter!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar