Ordu
DOLAR18.6474
EURO19.6789
ALTIN1078.2
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Ünye ve Fatsa’nın Sınavı

Ünye ve Fatsa, maden aramacılığı ve işletmeciliğinin tehdidi ile karşı karşıya. Siyanür ile gerçekleştirilen altın arama çalışmaları Karadeniz’in hoşgörülü, konuksever insanını çileden çıkardı.

Ordu’nun en büyük ve güzel iki ilçesinin mahallelerinde son günlerde artan maden sondaj çalışmalarından halk, oldukça kaygılı.

Yurdun her yanında olduğu gibi, Karadeniz’de çoğalmaya başlayan maden arama çalışmalarından ötürü, devasa ağaçlar yok yere kesiliyor, ormanlar talan ediliyor.

Yanı sıra, su kaynaklarına yakın birimlerde sürdürülen sondajdan dolayı kaynaklar kuruyor, az akan su insan sağlığını tehdit edercesine kirleniyor.

Nitekim Ordu Halk Sağlığı Müdürlüğü, içme suyunda bakteriyolojik ve kimyasal maddeler saptadı. Resmi kurum da musluklardan zehir aktığını kanıtlamış oldu.

Her ki ilçe halkı, yıllardır oluşabilecek zarara karşı uyarıda bulundu, eylemler gerçekleştirdi. Ama boşuna. Feryatlarını bir türlü gerekli yerlere duyuramadı. Aslında gür çıkan ses duyuldu, ancak kulaklar kapatıldı, görmezden gelindi.

Çığlıkların duyulması için illa birilerinin ölmesi, istenmeyen facianın yaşanması mı gerekiyor?

Siyanürle altın ayrıştırma işlemlerinin yaygınlaşması ile insanların yaşam alanları, su kaynakları ve evleri sondaj çalışmalarından olumsuz etkileniyor, ormanlar delik deşik oluyor.

Maden aramanın gerçekleştirildiği Ünye ve Fatsa siyanüre karşı mücadele ediyor, sınav veriyor. Bu mücadeleden, sınavdan yüzlerinin akı ile galip çıkmak istiyor. Eğer güçleri elverir, çığlıkları dikkate alınırsa insan ve doğa kazanır.

 Çünkü söz konusu olan insan sağlığı, yeşil doğa, diğer canlılar ve acımasızca beline balta indirilen o güzelim oksijen deposu ağaçlar.

Yine yıllar önce Fatsa’nın Yukarı Bahçeler Mahallesi halkı siyanürle altın aramaya karşı mücadele etmişler ekmeğini, aşını kazandığı fındık bahçelerinin, ormanlık alanların siyanürle altın aramak için deşilmesine, yok edilmesine adeta isyan etmişti. Ne var ki, isyanları sonuç getirmedi, aksine siyanürle arama çalışmaları yaygınlaştı. Ve hala sürüyor.

Siyanür’ün zehirli olduğunu, insan ve diğer canlılara, doğaya verdiği zararı, onulmaz yıkımını Bergama’dan bilen Ünye ve Fatsalı çiftçiler sondaj çalışmalarını kaygıyla izliyor, izledikçe de  kahroluyor.

Yeşil fındık bahçelerinin yerini alan böğrü delinmiş, paramparça edilmiş kaygan ve çorak bir zemine bırakılmasını kabullenemeyen halk, “Onlar işi bitip gidecek. Biz burada bu zehirlenmiş, hayatımızı karartacak siyanürlü toprakla baş başa kalacağız” diye haykırıyor.

Elleri koynunda, üzgün iş makinelerinin çalışmasını, tonlarca toprağı taşıyan damperli kamyonlar uzaktan uzağa izliyor, kahroluyor. Ama ellerinden bir şey gelmiyor.

Sırf altın çıkarma uğruna bu doğa harikası yeşil cennetin böğrüne hançer saplanıyor, fındık üreticisinin ekmeği doğranıyor.

Siyanürle altın aranmasına karşı yürüttükleri mücadeleyi sürdüreceklerini ve kazanacaklarından eminler.

Gidecekleri ne başka köyü, taşı toprağı, ne fındıktan başka gelir kaynağı, ne de rızkını sağlayabilecek yerleri var. Onun için yurtlarını, topraklarını koruma peşindeler.

Karadeniz’in diğer yerleşim birimlerinde de doğa katliamlarına karşı amansız mücadele veriliyor.

En güzel yeşil ve maviyi bünyesinde barındıran Karadeniz, HES yatırımcılarının iştahını kabartıyor, gözler buraya çevriliyor.

Her akarsuya, dereye, ırmağa yapılan, yapılmak istenen HES’ler Doğu Karadeniz’de Trabzon, Rize ve Artvin’de mantar gibi ürüyor.

Kimi yargı kararı ile durduruluyor, kimi itirazlara, eylemlere karşın yapılmaya devam ediyor.

Kaybeden yeşil doğa cenneti Karadeniz, fındık, mısır, çay ve diğer tarım ürünleri dolayısıyla köylü oluyor.

Karadeniz’in o güzelim yeşil bitki örtüsü rant uğruna birer birer kaybolup gidiyor. Aşırı yağışın oluşturduğu seller, HES’ler ve dere içine yapılan binalardan ötürü can almaya doymuyor. Yine de ders alınmıyor doğa talanının yol açtığı afetlerden.

Umarım, Ünye ve Fatsa, siyanüre karşı verdiği sınavı kazanır.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar