Ordu
DOLAR18.6405
EURO19.64
ALTIN1077.9
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Üretici Yetim Kaldı

Sanırım Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) bu yıl fındık alımı yapmayacak. Baksanıza eylülün sonu geldi devletten taban fiyatına ilişkin hala duyuru yok.

Çok değil, 20 gün önce “Üreticimiz merak etmesin, hafta sonu TMO fındık fiyatını açıklayacak” diyen AKP Ordu Milletvekili Şenel Yediyıldız, şimdi kalkmış serbest piyasada 11 ile 13 lira arasında işlem gören fındık fiyatının çok makul olduğunu, oturduğunu dile getiriyor. Gerçi son günlerde fiyatlar 11 liraya doğru geriledi.

Yediyıldız’ın son açıklaması ile şoke olan üreticinin umutları bir anda tükendi. AKP’li vekilin 20 günde fikir değiştirmesi insanı işkillendirmiyor değil hani. Ne oldu da bir anda rüzgar ters yönde esmeye başladı. Öyle ya, günlerdir “Acele etmeyin TMO fındığınızı alacak” diye yapılan açıklamalar unutuldu.

Anımsarsanız bir süre önce Ünye Ticaret Borsası Başkanı, “ TMO’nun bu yıl fındık alacağını düşünmüyorum” diyerek sürpriz açıklama yapmıştı. Hatta bu açıklamaya ilişkin önceki yazımda “Borsa başkanı bir yerlerden bir şeyler mi duydu?” diye sormuştum. Gelinen aşama başkanı haklı çıkardı.

Ateşi bir türlü düşürülemeyen avro ve dolardan ötürü devletin, dolayısıyla TMO’nun bu yıl fındık alımından vazgeçtiği iddia ediliyor. Aslında Şenel Yediyıldız, yerel televizyonlara yaptığı açıklamada bunun ip uçlarını veriyor.

İster maliyet artışı, ister başka nedenlerden olsun devletin sahip çıkmamasından, tüccara ve tekel firmalara teslim etmesinden dolayı fındık üreticisi yetim kaldı. Devlet onlara babalığını gösteremedi. Yine yoksunları oynayacak, yine büyük umut bağladığı üründen beklediğini alamayacak, yine el elde baş başta, hatta borçlu bile çıkacak üretici.

Bu senaryo yıllardır yineleniyor. Tepkiler üzerine TMO önceki ve geçen yıl fındıkçıyı çok hoşnut etmeyen fiyatla alım yapmıştı. Yine de tekel firmaya mahkum etmemişti. Hiç olmazsa devlet garantisi ile ürününü  kuruma verdi.

TMO’nun elindeki ürünü satamadığını,” Bu yıl fındık alıp da ne yapacak depolar zaten ağzına kadar dolu” diyerek görüş belirtip devletin piyasaya girmemesini doğal karşılayanlar var. Onlar, yurt dışından talep gelmediğini, uluslararası firmaların çikolata üretiminde fındık yerine, badem ve fıstığı yeğlediğini ileri sürüyor. Ancak, fındığın yerini diğerlerinin dolduramadığı ağzına aldığınız çikolatanın tadından, kalitesinden belli oluyor.

Ne olursa olsun, hangi gerekçe öne sürülürse sürülsün devletin piyasaya girmemesi, ekmeğini fındıktan çıkaran yüz binlerce üreticinin sahipsiz, yetim bırakılması savunulamaz. TMO’nun depoları ağzına kadar dolu olsa bile fındık heba edilemez. Çünkü emeği, çileyi, umudu, geleceği, aşı barındıran bir ürün fındık.

Aslında sorunun temelinde dünyada fındığın yüzde 70’ni üreten Türkiye’nin uluslararası piyasada etkin söz sahibi olamaması, fiyatı belirlemede yeterince rol oynamaması yer alıyor. Dünyanın en leziz ve kaliteli fındığının yetiştiği Türkiye,  ne yazık ki İtalya ile Almanya’nın tekel firmalarından hep geride kalıyor fiyat belirlemede. Kanada, ABD, Gürcistan, İtalya, Almanya’da fındık yetişiyor. Hatta Avustralya, yani dünyanın öteki ucunda bile  üretim var. Ne var ki hiç biri Türk fındığının yerini tutamıyor.

Bu kadar kaliteli fındığı yetiştiren Türkiye’nin dünya piyasasında yeterince söz sahibi olamaması, tekel firmaların belirleyici olması gerçekten üzücü. Gerçi ihmalkarlıktan, çiftçi sahipsiz bırakılmaktan, desteklenmemekten ötürü diğer tarım ürünlerinde de aynı durum söz konusu. Bir zamanlar tarımda parmakla gösterilen Türkiye, nohudu, mercimeği, buğdayı, mısırı, kuru fasulyeyi dışarıdan ithal eder konuma geldi. Yani hep ihmal edildi tarım ve üretici. Böyle giderse yakında fındığı da dışarıdan alırsak şaşırmayın.

Devletin başta fındık olmak üzere tarım politikasını yeniden ele alıp, revize ederek üreticiyi desteklemesi, koruması şart. Yazık değil mi o Anadolu’nun uçsuz bucaksız bereketli ovalarına, tarım alanlarına, fındık bahçelerine. İşlenirse, ıslah edilirse ürün fışkırır buralardan.

Umarım TMO beni yanıltır, serbest piyasaya girerek fındık alımına yakında başlar.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar