VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9492
EURO18.4267
ALTIN1037.7
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

Üreticiyi bu havalar mahvetti

Sesini yükselten üretici yok, bari bendeniz bağıra çağıra nedir bu kepazelik diyeyim de gergin ortamı biraz olsun yumuşatmış olalım.

Samimi olarak söylemek gerekirse; üreticinin bir kurtarıcı el aramaktan vazgeçmesi lazım. Ziraat Odası adına konuşanlar da, piyasayı dengeleyecek güçte değil. Bir iki açıklama ile yetinmeleri kimseyi rahatlatmıyor.

Piyasa kendi kuralları içinde (arz/talep) iniyor/çıkıyor. Müdahale alımı -Fi tarihinden beri- serbest piyasa koklanarak işler. Üretici, ince eleyip sık dokuyan müdahale alımlarından 50 kuruş daha az bir fiyat verseler de,  fındığını serbest piyasada değerlendirir.

Bugün –tüccar+manav/üretici arasındaki ikili ilişkilerin (al/verlerin) dışına çıkabilen az sayıda tuzu kuru üretici vardır.

***

Açılış fiyatı iyi başlayıp (3 dolar civarı), inişe geçmesi -önceki yılın 2 dolarına doğru hızla inmesi- dış alıcının işine gelir. Bunu önleyecek bir mekanizma da ne yazık ki yok.

Hava yağışlı geçiyor. Fındık harmanda çadır altında, nemden çürümeye geçiyor. Bir haftadır hava açık, yağmur yok! Çadırlar açıldı -çürümek üzere olan- fındık kurtarıldı.

Pazara “mal” inmediği zaman satış taahhüdü olan tüccar, ilanen duyurulan 16 lira 50 kuruş fiyata fındığı aldı.

Hurrrra deyip, pazara fazla miktarda fındık gelince, ibre yukarı doğru değil hızla aşağı doğru inmeye başladı.

TMO’nun bu düşüşü durdurmasını beklemek yanlıştır.

***

O zaman ne yapmalı?

Cumhuriyet tarihinde bir ilk yaşanıyor, Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, Cumhuriyet Başsavcılığı’na bir dilekçe ile başvurarak “suç duyurusu”nda bulunuyor.

Gazetelerde “suçlunun” kim olduğunu okudunuz. Serbest piyasa bir kilo kabuklu fındık 16 lira iken, Borsa’da 15 liraya işlem görüyor. Alanla satan arasında ne gibi bir oyun olduğu, buna BORSA’nın ne kadar müdahil olduğu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca araştırılacak…

Bu araştırma nasıl bir sonuç verir(!) Geç gelen adalet, adalet değildir demeye alıştığımız için, bir umut yine de sonucu bekleyeceğiz.

***

Bu arada Fındık İhracatçılar Birliği, Ziraat Odaları adına açıklama yapanları mahkemeye vereceklerini ilanen duyurmuştu. Gazeteci arkadaşlarımız mutlaka bu davanın da takipçisi olacaktır.

Tüm bunlar fındık fiyatlarını tabi ki olumlu yönde etkileyecek şeyler değil!.

Piyasa kendi kurallarıyla işlemeye devam ediyor.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar