Ordu
DOLAR18.6362
EURO19.3361
ALTIN1049.1
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Üreticiyi hoşnut etmeyen fiyat…

Epey gecikmeyle, günler sonra açıklanan fındık taban fiyatı üreticiyi şoke etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni sezon fındık fiyatını Karadeniz yerine katıldığı bir televizyon programında açıkladı. Buna göre, Giresun kaliteli fındık 27 lira, levant kaliteli fındık (Giresun dışında Ordu, Samsun, Akçakoca, Sakarya gibi yerlerde yetiştirilen) 26.50 liradan TMO tarafından alınacak. Bir yıllık emeğin karşılığının en az 30 lira olmasını bekleyen fındıkçı, gece yarısı gelen bu açıklama ile adeta sarsıldı.

Geçen yıla göre gübre, ilaç, diğer girdi fiyatı ile işçi ücretlerinde epey artış oldu. Yanı sıra günlük yaşamın vazgeçilmezi temel tüketim maddelerinde de yüzde 30’a varan artışlar gerçekleşti. Bu tablo karşısında bir yıllık geçimi zorlukla yetiştirdiği fındığa bağlı olan 8 milyon kişi taban fiyatın en düşük 30 lira olmasını umutla bekliyordu. AKP’nin bölge milletvekilleri de hasat öncesi 30 lirayı ısrarla dillendirmişlerdi. Bu açıklamalar doğrultusunda fındık üreticisi doğal olarak 30 liraya kilitlenmişti.  Lakin, beklentiler gerçekleşmeyerek taban fiyat 27 ve 26.50 lira olarak duyuruldu.

Destekleme fiyatları ile kilogram başına taban fiyatın 30 lirayı bulacağı belirtiliyor. Aslında destekleme paralarını taban fiyatın içine katmak ne denli doğru yaklaşım? Bilemem. Sonuçta Karadenizli çiftçi büyük düş kırıklığı yaşıyor.

Taban fiyat açıklanmadan önce, fındığını kurutan gurbetçi serbest piyasada tüccara 23 ile 25 arasında ürününü vermeye başladı. Bu da gösteriyor ki, TMO ve FİSKOBİRLİK dışında serbest piyasa fiyatı 25-26 lira arasında şekillenecek. Tabii, uluslararası tekel firmalar yine bir oyunu sahneye koymazsa. Anımsayın, geçen sezon ürün bir ara 20 liranın bile altına gerilemiş, elinde fındığını bulunduranlar zarar etme  tehlikesi ile karşı karşıya kalmıştı. Eğer, aynı senaryo bu sezon da gerçekleşirse TMO’nun alım sezonunu uzatması, mart, nisan gibi sonlandırmaması gerekiyor.

Fiyatta beklentiler karşılanmadı, hiç olmazsa TMO sonuna dek üreticinin yanında olduğunu göstermeli. Aksi durumda serbest piyasanın insafına kalır çileli fındıkçı. Zaten beklediği fiyatı alamadı, bir de daha düşük fiyattan satmak zorunda kalmasın, tüccara mahkum olmasın.

Piyasa ve TMO’nun üzerinde bir fiyattan alım yapacağını duyuran FİSKOBİRLİK’in varlığı kuşkusuz üretici için can simidi. Eski güçlü günlerinde olmasa bile bir zamanlar fındıkçının gözbebeği olan FİSKOBİRLiK’in piyasaya girmesi son derece olumlu.

Sonuçta, hoşnut etmeyen, sevindirmeyen fiyat üreticiyi epey üzdü.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar