Ordu
DOLAR13.4441
EURO15.2765
ALTIN765.56
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

ÜRETMEDEN TÜKETEN ŞEHİR

Ordu'nun sorunlarına genel çerçeveden bakıldığında; göçten tartışmasız en büyük sorun üretmektir. Ekonomide rakamlardan oluşan hesaplamaların hepsi üretmeyle alakalıdır. Sistemin ismi cismi ne olursa olsun fark etmez. Yerkürenin en büyük finans merkezi bile olsanız üretmeniz gerekir. Çünkü salt para hiç bir şeyi çözmez. Her şehirde ekonomik ve sosyal şartlar eşit olmadığından büyümenin istihdama etkisi de değişiklik gösterebilmektedir. Türkiye'yi göz önüne getirelim bir tarafta sanayinin yoğunlaştığı Marmara bölgesi diğer yanda ihmal edilmiş Karadeniz. Kentlerin istihdam ve büyüme ilişkisi analiz edilirken bu adil olmayan şartla da dikkate alınmalıdır.

          Taşıma suyla değirmeni döndüren Ordu'da istihdam en önemli konulardan biridir. Kamunun ve özel sektörün istihdamın artmasına yönelik politikalar geliştirememesi nedeniyle dışarı göçlerin bir türlü önü alınamamaktadır. Kültürel cazibe merkezi olabilmek, kalkınmayı artırmak, ekonomik canlılık ve diğer şehirlerle rekabette öne çıkmak için üretim şart. Son günlerde gündem farklı konularla meşgul olduğundan şehir ekonomisinin sıkıntıları pek konuşulmaz oldu. Fındık fiyatlarındaki düşük yöndeki hareketler, işsizliği bir kademe daha yukarı tırmandırmıştır. İlin ticari kalkınmasında sorumluluğu en çok ekonomi kurumlarından biri olan OTSO, yabancı yatırım ve üretim tesislerini şehre çekme arayışı ve girişimlerinde oldukça etkisizdir.  

          Döviz kurlarında yukarı yönde sert hareketleri sonrasında gelen zam sağanağı, kontrolsüz işsizlik yükselişini durdurabilecek yeni gelir kaynakları arayışına giremeyen Ordu'yu önümüzdeki süreçte daha da sıkıntıya sokabilir. Ekonomik gücünü fındıktan alan Ordu, teknoloji sahasında yeterli birikimi olmasa da montaj anlamında sanayi işletmelerini çekmeli, bundan oluşan istihdamla teknolojinin geliştirilmesini sağlayabilir. İktidar müteşebbisleri özendirici teşvik paketleri hazırlayarak bölgesel bazlı vergi muafiyetleri, ar-ge hibeleri gibi üretimin canlanmasına katkı sunacak adımlar atmalıdır.                             

          Kalkınmanın ''motoru'' üretimdir. Ordu'nun üretim yeteneğini değiştirmekten başka seçeneği yoktur. Sadece fındığa dayalı üretim şekli 'yaralı' kent ekonomisini iyileştirmesi hususunda önemli bir ilerleme kaydedemez. Kentin gerçek manada kabuğunu kırması için, öncelikle organize sanayi bölgesi yetersizliği engeli aşılmalıdır. Paradan para kazanma modeli yerine üretime yönelik kazanma anlayışı ticari hayata hakim kılınmadıkça, şehir ekonomisinin büyüyemeyeceği, insanlara istihdam sunamayacağı bilinmelidir. Üretim sadece işsiz kesim değil, çalışan için de, emeğin verimini artıracaktır. Özellikle teknolojiye uyarlanan üretim hem maliyetleri aşağıya çekecek, hem de dış piyasada yerli sanayicinin rekabet şansını yükseltecektir. Ekonomideki darboğaz ancak üreten ve birleşen Ordu ile aşılabilir.

*Ordu'nun yaralarına dokunmak için!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar