Ordu
DOLAR16.3249
EURO17.4758
ALTIN973.76
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

UZAYDA HAYAT VAR

Uzay Yolu dizisini bilmeyen yoktur. Oradaki Yıldız Gemisi'nin mürettebatı yeni bir gezegenin etrafında yörüngeye girdiğinde yaptığı şeylerden ilki, yaşam formlarını taramaktı. Dünya dışı varlıklara olan ilgi, özellikle 1982’de vizyona giren E.T. adlı filmden sonra daha da arttı. Bu yazıyı okuyanların da aklına o meşhur soru yer edecek. 'Uzayda hayat var mı?' Kainatı anlamak için bilmemiz gereken şeyler var; uzay ve zamanın şekli, yıldızların uzaklığı, galaksilerin dansı, kara deliklerin sırları bunlardan sadece bazıları.

Maalesef toplum, bilim-kurgu filmlerinde seyrettiği veya kulaktan dolma bilgilerle dünya dışı yaşamı hayal ediyor. Okullarda uzay bilimleri dersleri çocuklara doğru anlatılmıyor. Uzaydaki yaşama yönelik bilimsel deneyler hiç yok. Çocuklar kafalarını kaldırıp göğe bakmıyorlar; oradaki derinlikleri düşünerek büyümüyorlar. Yeryüzünde ruhuna yakın bir şey bulamayan insanlar, hayallerini gökyüzünde aramıyorlar.

Bilim adamları da uzun zamandır, dış gezegenlerdeki yaşam belirtilerini saptamaya yönelik çalışmalarını hızlandırdı. Bütün ilmi araştırmalar neticesinde uzay boşluğunda hala hayat belirtisi tespit edilememiştir. Ancak buna rağmen insanoğlu hemen "Uzayda başkaları yoktur" demiyor, diyemiyor. Çünkü şu dünyamız, bize kâinattaki her şeyin, hayata hizmet ettiğini gösteriyor. Yüce Allah, 'sonsuz' genişlik ve büyüklükte yarattığı uzaydaki sayısız gök cismini elbette hayatsız bırakmamıştır. Madem gerçek böyle, o halde uzayda hayat izlerine niçin rastlamıyoruz? Çünkü biz sadece yerküremizde görebildiğimiz çeşitte bir hayat delilleri arıyoruz. Hâlbuki yeryüzündeki mahlûkata baktığımızda çok sayıda her biri ayrı şekil, ölçü ve biçimde varlıklar görüyoruz. Buradan nereye varabiliriz? Şuraya ulaşacağız. Demek ki, her canlıya uygun bir yaşam tarzı ve mekân var. Daha kalın bir atmosfere ve daha yavaş bir dönüşe sahip olan gezegenlerde iklimler de farklıdır. Öyleyse Güneş sistemi dışındaki âlemlere uygun bir beden ve hayata sahip varlıklar olabilir.

Siz uzaylılara inanıyor musunuz? Bu soruyu yanıtlarken birçok kişi “Olabilir de olmayabilir de” tarzında 'yuvarlak' cevaplar tercih edecektir. Uzaylıların bize ulaşmasını engelleyen bir duvar olduğuna inanan da var, uzaylıların uyuduğunu ileri süren de. Tahminlerin sınırı yok. Fakat ben 'yan yollara sapmadan', doğrudan “Uzayda yalnız değiliz” diyebilirim. Hatta Mars gezegeninde kimler yaşadığını söyleyebilirim. Ama Ay'da hayat yok. Ay kupkuru.

            Yılın son haftasında değişik bir konuyla huzurlarınıza geldik, şehrin, ülkenin ve dünyanın dışına çıktık. 2019; her salınışında sonsuzluğa karışan kumdan salıncaktı! Geldi geçti. Şimdi neşeli bir Sincabın enerjisi gibi ince akasya dallarına benzer kollarla 2020'ye sarılıyoruz. Aydınlık bir senenin kapılarını aralamak için 'sevgi dümenini' kalbe doğru kıralım. Beraber, rüzgârı hiç dinmeyen Güneşli sular gibi gülümseriz belki. Şiire, şarkıya, umuda benzeyen ne varsa...

'Beden müzesi' kalbiniz hep huzur, sofranız bereket bulsun. Yeni yılda aradığınız ne ise, bulduğunuz da o olsun efendim...

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar