VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9331
EURO18.4099
ALTIN1039.3
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: sezai-[email protected]

reader

UZAYDA YALNIZ DEĞİLİZ

İnsanlık tarihinin cevabını en çok merak ettiği sorulardan birisi "Evrende yalnız mıyız?" sorusu. Dünya dışı varlıklara olan ilgi ve dış gezegenlerdeki yaşam belirtilerini saptamaya yönelik çalışmalar son yıllarda hızlandı. Fakat şimdiye kadar yapılan ilmi araştırmalar neticesinde uzay boşluğunda hayat belirtisine rastlanmamıştır. Çünkü biz sadece yerküremizde görebildiğimiz türde bir hayat delilleri arıyoruz. Hâlbuki yeryüzündeki mahlûkata baktığımızda her biri ayrı şekil, ölçü ve biçimde canlılar görüyoruz. Buradan nereye varabiliriz? Şuraya ulaşacağız. Demek ki, her canlıya uygun bir yaşam tarzı ve mekân var. Daha kalın bir atmosfere ve daha yavaş bir dönüşe sahip olan gezegenlerde iklimler de farklıdır. Öyleyse Güneş sistemi dışındaki âlemlere uygun bir beden ve hayata sahip varlıklar olabilir.

 

Siz uzaylılara inanıyor musunuz? Bu soruyu yanıtlarken birçok kişi “Olabilir de olmayabilir de” tarzında 'yuvarlak' cevaplar tercih edecektir. Uzaylıların bize ulaşmasını engelleyen bir duvar olduğuna inanan da var, uzaylıların uyuduğunu ileri süren de. Tahminlerin sınırı yok. Fakat ben 'ara yollara sapmadan', doğrudan uzayda yalnız olmadığımızı düşünüyorum. Ancak tüm bu çalışmalara rağmen kimse hemen "Uzayda başkaları yoktur" demiyor, diyemiyor. Şu uçsuz bucaksız kainatta bir toz zerresi bile olmayan dünyamız, hayattaki varlıkların yegane meskeni değildir. Çünkü dünya, bize kâinattaki her şeyin, hayata hizmet ettiğini gösteriyor. Sadece düşünce kalıplarının içerisinde hapsolmuş kişiler başka varlıklar olmadığını düşünebilir. Dünyayı tek yaşam sahası olarak düşünmek bir uçtan bir uca ekili bir tarlada sadece bir tek tohumun yeşereceğini düşünmek kadar gariptir.

 

Çeşitli senaryoya göre evrenin içindeki gök cisimlerinin sayısının milyonlar olduğu ifade ediliyor. Evreni anlamak için uzay ve zamanın şekli, yıldızların uzaklığı, galaksilerin hareketi, kara deliklerin sırları bilinmesi gerekiyor. Uzay Yolu dizisini bilmeyen yoktur. Oradaki Yıldız Gemisi'nin mürettebatı yeni bir gezegenin etrafında yörüngeye girdiğinde yaptığı şeylerden ilki, yaşam formlarını taramaktı. Toplum, bilim-kurgu filmlerinde seyrettiği veya kulaktan dolma bilgilerle dünya dışı yaşamı hayal ediyor. Okullarda uzay bilimleri dersleri öğrencilere eksik anlatılıyor. Uzaydaki yaşama yönelik bilimsel deneyler zaten hiç yok. Çocuklar kafalarını kaldırıp göğe bakmıyorlar; oradaki derinlikleri düşünerek büyümüyorlar.

 

Mavi gezegenimizde yaşarken kendimizi kainatın merkezinde sanabiliriz. Fakat kainatın büyüklüğü içinde Dünya toz kadar ufak kalıyor. Uzayda yalnız mıyız sorusuna verilebilecek en iyi cevap muhtemelen yalnız değiliz: Yazın sıcak günlerinde değişik bir konuyla huzurlarınıza geldik, şehrin, ülkenin ve dünyanın dışına çıktık. Kalın sağlıcakla!

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar