Ordu
DOLAR18.6362
EURO19.3361
ALTIN1049.1
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Vaat karın doyurmuyor…

Öğretmen, polis, sağlık çalışanları ile din görevlilerinin merakla beklediği 3600 ek göstergede umutlar iyiden iyiye tükendi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap’ın soru önergesine  “ muhatabı biz değiliz” diyerek topu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na attı.  Oktay’ın yanıtı  milyonlarca kamu çalışanını oldukça üzdü. Oysa, Cumhurbaşkanı Erdoğan 24 Haziran 2018 seçiminde 3600 ek göstergenin hayata geçirileceği vaadinde bulunmuştu. Aylar, yıllar geçti o sözler yerine getirilmedi.

Anımsanacağı üzere, 2018 seçimi öncesi Cumhurbaşkanı Erdoğan ve diğer parti liderleri seçim meydanlarında polis, öğretmen, sağlık çalışanları ve din görevlilerinin maaş ve ikramiyelerini önemli tutarda yükseltecek 3600 ek göstergeye ilişkin düzenlemenin hemen çıkarılacağına ilişkin vaatlerde bulunmuştu.  Ne var ki,  yasayı çıkaracak siyasi iradenin geçen süreçteki olumsuz yaklaşımı umutları  karamsarlığa dönüştürdü. Ek gösterge rafa kaldırıldı. Siyasi irade ağzına bile almıyor. Unutulmanın burukluğunu ve ezikliğini yaşıyor bir anlamda gariban memur ve memur emeklisi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtı ilginç olduğu kadar son derece düşündürücü.  Oktay, Cumhurbaşkanlığı Merkez Teşkilatı ile Cumhurbaşkanlığı’na bağlı kurum ve kuruluşlarına giren konulara  ilişkin konulara yanıt verildiğini  bildirmiş. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nı işaret eden Oktay, Cumhurbaşkanlığından bu yönde bir talimat gelmeden bakanlığın kendi başına çalışma başlatacağını sanki bilmiyor. Aslında biliyor da konuyu bir anlamda geçiştiriyor. Bir ara Hazine Maliye Bakanlığı bir çalışma başlatmış, sonradan “maliyeti çok fazla” gerekçesiyle yasa hazırlığından vazgeçilmişti.

Milyonlarca kamu emekçisine  ek göstergede şimdilik umut yok gibi.  Gözler 2023 seçimine çevrildi. Ancak, emekçi artık sözlere değil, çıkarılacak yasaya itibar edecek. Vaatler, sözler karın doyurmuyor.          

Siyasi iradenin 2018 yılı Haziran ayında gerçekleştirilen seçim öncesi gündeme getirerek umutlandırdığı milyonlarca kamu çalışanı ile emekli, seçim meydanlarında verilen sözlerin unutulmasının burukluğunu yaşıyor. Yasa  çıkarılsa  çekilmez boyuta ulaşan hayat pahalılığının giderek yükseldiği günümüzde sabit gelirlinin aylıklarında göreceli artış olacak, rahatlayacak.     

Memur ve memur emeklisi, iktidar tarafından söz verilen 3600
ek gösterge yasasını “ha bugün ha yarın” diyerek umutla bekledi olmadı. Salgın döneminin kahramanları sağlık emekçilerinin yanı sıra öğretmen, polis ve din görevlileri  hayal kırıklığı yaşıyor. Görünen umutların başka bahara kaldığı.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar