Ordu
DOLAR16.861
EURO17.6081
ALTIN980.51
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

VAATLER SEÇİLENE KADAR MI?

  Her seçim heyecanlıdır, adrenalin doludur eğlencelidir de... Seçimlerin olmazsa olmazı vaatler havada uçuşur... Türkiye tarihinde politikacılar tarafından öyle vaatler verildi ki, kimisi unutulacak cinsten değil. Oy pusulalarından kimler geldi kimler geçti; çoğunun vaatleri seçimden sonra 'buhar' oldu. Siyasilerin oy uğruna verdikleri bazı tipik söz ve vaatler duyanları gülümsetti. İktidara gelmesi durumunda; "Ofsaytı kaldıracağı ve direkler arasındaki mesafeyi artıracağını" söyleyen bile çıktı. Kimi siyasetçi, iktidar yüzü göremediğinden vaadini gerçekleştirme fırsatı bulamamış, kimisi de fırsatı yakalasa bile yerine getirmemiştir.

          Ülkeler baz alınarak gerçekleştirilen "Siyasi Partiler Vaatlerini Tutuyor mu?" başlıklı çalışmaya göre, Türkiye'de seçim vaatlerinin yüzde altmışı yerine getirilmiyor. Bu vaatlerin başında da demokrasi geliyor. Vaatlerin çoğu söylemden öteye geçmiyor. Vaatlerin nasıl uygulamaya geçirileceğine yönelik çözüm veya hizmet teklifi bulunmuyor.

            Bunları niçin yazıyorum biliyor musunuz? Politikacılar vaatlerde bulunup tutmayınca zannettiler ki vatandaş, tutulmayan sözleri unutur gider. Evet, giden oldu. Fakat vatandaş değil; atıp tutamayan o siyasiler oldu gidenler. Şimdi esemesi okunuyor mu Doğru Yol Partisinin? Hani şimdi nerde Anavatan Partisi, Demokratik Sol Parti? Karşımızda böyle sarsılmaz bir gerçek dururken siyasiler ibret almalıdır. 

         Çayın tadına bakmak gibidir insanı tanımak. Daha ilk sözcükleriyle anlarsın çiğ mi demli mi? Koltuğa oturmadan evvel devamlı kendini öven siyasetçilerin birbirinden farklı vaatlerde bulunduğu seçmene soruyoruz. Vaatler karın doyuruyor mu? Haliniz nicedir? Seçtikleriniz hayallerinizi paylaştı mı? Söz verdikleri proje ve planlarda sizden bir şeyler bulabildiniz mi? Yaşadığınız şehrin güvenli olduğunu düşünüyor musunuz? Trafik sorununun ortadan kaldırıldığını söyleyebilir misiniz? Seçtikleriniz ile sizin yaşamınız arasında yakın bir bağ var mı? Sizce beldeniz modern ve ferah bir kent midir? Emekli ve yaşlı dostu mu?

            Kral, dondurucu bir kış mevsiminde gece nöbet tutan muhafıza sordu:

- ''Üşümüyor musun?''

Muhafız:

- ''Alışığım efendim'', dediğinde Kral:

- ''Olsun, sana sıcak elbise getirmelerini emredeceğim'', dedi ve gitti.

Ancak bir süre sonra içeri girdiğinde emri unuttu.

Ertesi gün duvarın yanında muhafızın soğuktan donmuş cenazesini gördüler, duvarın üzerine

şöyle yazılıydı:

- ''Soğuğa alışkındım; fakat senin sıcak giysi vaadin beni öldürdü.''

Tutulmayan vaatler öldürür...

 

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar