Ordu
DOLAR18.6418
EURO19.5326
ALTIN1063.4
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Vahim tablo…

Milyonlarca insanı pençesinde kıvrandıran işsizlikte tablo çok vahim.

Önü bir türlü alınmayan, her dört gençten birinin boşta gezmesine neden olan işsizlik, alınan önlemlere ve açıklanan birçok ekonomik paketlere karşın can yakmaya devam ediyor. Kangren haline dönüşen işsizlik milyonlarca kitlenin yüzünü güldürmüyor. Enflasyonla birlikte toplumun ve ekonominin önünde ciddi bir tehlike olarak duruyor.

Temmuz ayında, yani yaz verisi olmasına rağmen işsizlik oranı yüzde 13.9 düzeyinde gerçekleşti.  Türkiye İstatistik Kurumu’nun  (TÜİK) verilerine göre, Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2019 yılı Temmuz döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 1 milyon 65 bin kişi artarak 4 milyon 596 bin kişiye ulaştı. Yani resmi rakamlara göre 4.5 milyonu aşkın kişi iş ve ekmekten yoksun.

Daha vahim olanı genç işsizlikte 7.2 puanlık artışla yüzde 27.1 olurken, 15-64 yaş grubunda işsizlik oranı 3.2 puanlık yükselişle yüzde 14.2 olarak gerçekleşti.

Tabii bunlar resmi rakamlar. İş Kur’a kaydı olmayan, umudunu yitirip başvurularını geri çeken ya da iş aramaya son verenlerle birlikte gerçek işsiz sayısının 8 milyonu aştığını söylemek abartı olmaz. Özellikle eğitimli, üniversite mezunu gençlerin nasıl bir umutsuzluk ve karamsarlık içinde bulunduğunu vahim tablo net şekilde gözler önüne seriyor. Neredeyse dört, hatta üç gençten biri iş aramaktan yorulup, evlerinde ya da kahve köşelerinde oturuyor.

TÜİK’in verileri son bir yılda işsiz sayısında ciddi bir artışın olduğunu açıkça gösteriyor. İflas, şirket ve işyeri kapanışları işsiz sayısını hızla artırdı. Yani işsizlikteki yükselmenin en büyük nedeni daha önce iş sahibi olan on binlerce kişinin işten çıkarılarak ekmeğini, aşını yitirmesi. Fabrikaların, işyerlerinin ve diğer istihdam alanlarının durgunluktan ötürü kepenk indirmesi insanları işsiz bıraktı.  İş alanlarının kapanması ekonominin iddia edildiği gibi “güllük güllüstanlık” olmadığını kanıtlıyor. Yeni istihdam alanları kısıtlı olunca doğal olarak işsizliğe çözüm olmuyor. Daha çok insanın iş ve aş sahibi olabilmesi daha çok yeni fabrikaların, işyerlerinin, üretim alanlarının faaliyet göstermesine bağlı.

 Genç işsizlik yüzde 27.1’i buldu.  Gençlerde işsizlik rekoru kırılıyor.  Ülkenin geleceği, umudu olan genç beyinler iş bulamamaktan umutsuzluğa, karamsarlığa evriliyor. Yazık oluyor genç emek gücüne. İnanın onların umutsuzluğunu gördükçe kahroluyor insan.

 Ne yapılırsa yapılsın, ne kadar önlem alınırsa alınsın toplumsal sorun haline gelen işsizlik tırmanışını sürdürüyor.  Düşündürücü olan üniversite mezunu her dört gençten birinin işsiz gezmesi, en üretken döneminde evde oturması.

Aralarında üniversite mezunlarının da yer aldığı gençler, en verimli yaşlarında iş yerine sokakta geziyor, kahve köşelerinde zaman geçiriyor, evde internette dolanıyor. Siyasilerin gençlere bedava internet vaat edeceğine, iş sahibi olabilmelerine olanak yaratacak istihdam alanları yaratmaları daha gerçekçi ve yararlı olur. İnternet başında zaman geçirmek karınlarını doyurmuyor, geleceğe olan güvenlerini yeşertmiyor.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar