Ordu
DOLAR18.8094
EURO20.5523
ALTIN1158.6
H. Naim GÜNEY

H. Naim GÜNEY

Mail: [email protected]

VALA NURETTİN'IN ORDU MEKTUPLARI…

Vala Nurettin'in yazıları öncelikle yazar ve araştırmacı Tuncay Birkan tarafından derlenmeye başlamış ve " Fikir ve Sanat Âlemimize Bu Hürriyet Kâfi Değildir." ve "Asri Rüyalar, Fetiş Rejimler" adlı kitaplar Can Yayınlarından 2021'de piyasaya çıkmıştır. Vala Nurettin ile ilgili yazıların kitaplar halinde yayınlanmaya devam edeceği de söyleniyor. Yeni çıkacak kitapların kapsadığı konular içinde Ünye'de iken yöremiz hakkında yazdığı yazılar da var mı ben de tam bilemiyorum.

Ama bir gerçek var. Can Yayınlarının Vala Nurettin'in tüm yazılarından oluşan ciltler dolusu muhteşem kitap projesi dışında Karadeniz bölgesine ait yazılarından oluşan toplu bir derleme yok.

Aylardan beri bende bu yazı dizisi için gazete arşivlerini tek tek taradım. 1936- 1937 senelerinde Vala Nurettin'in ikamet ettiği yöremizden Ordu, Ünye, Fatsa Vona ve Çamaş hakkında yazdığı özel fıkraları toparladık. Ve bugünden itibaren de Ordu Olay Gazetesinde neşretmeye başladık.

Geçmişte İstanbul basınında yazılan fıkra türü bu mühim yazıları anlayabilmek için önce Vala Nurettin'i iyi tanımak gerekir. Bunu da en kısa ve öz şekilde "Asri Rüyalar, Fetiş Rejimler" adlı kitabın tanıtım sayfasında Tuncay Birkan yazmış. Mezkur kitapta Vala Nurettin'in tanıtımı için Birkan özetle şunları kaleme almıştı:

"...Vâlâ Nureddin ‘Vâ-Nû’, günümüzde sadece Nâzım Hikmet’in yakın dostu ve biyograficisi olarak hatırlanıyor. Oysa çok uzun yıllar “Türkiye’nin bir numaralı fıkracısı” kabul edilmiş, hem inanılmaz genişlikteki ilgi alanıyla hem de kıvrak Türkçesiyle özellikle kendinden genç birkaç kuşak aydının büyük bir zevkle takip ettiği iyi bir yazardı. Fıkracılık mesaisini, 1920’lerin ikinci yarısından 1960’ların ortalarına kadar kesintisiz olarak, belli bir dünya görüşü etrafında sürdürmüş istisnai bir kalem adamıydı. Hep şu kaygıyı gözetmişti: Yeni kurulan Cumhuriyet’in yurttaşlarını modern, seküler bir kamusal ahlak ve bu ahlakı kurumsallaştıracak bir örgütlülük geliştirmeye teşvik etmek; toplumsal kültürümüzün bu ahlakın geliştirilmesine engel olan yanlarını tatlı bir dille ama kıyasıya eleştirmek..." İşte şimdi Vala Nurettin'in Ordu Mektuplarını" ne derece önemli olduğunu anladık mı? Buyurun 1930'ların Ordu'suna..

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar