Ordu
DOLAR16.192
EURO17.4658
ALTIN965.28
Ali IRMAK

Ali IRMAK

Mail: [email protected]

reader

VAN GOGH VE KATARAKT

Katarakt, gözümüzün içinde bulunan, görevi görüntüyü retina tabakası üzerine odaklamak olan göz merceğimizin (lensimizin) bozularak saydamlığını kaybetmesi, buzlu cam haline gelmesidir. Saydamlığını kaybeden merceğimizin, ışık ve görüntünün retina tabakasına ulaşmasını engellemesi sonucu görme kaybı yaşanır.

Van Gogh resimlerinde sarı rengini çok kullanmış bir ressam olarak dikkat çeker ve bunu bir kısım sanat eleştirmenleri onun şizofrenik olduğu ile ilgili yorumlarken başka bir grup ise Hollanda coğrafyasının sarı renklerinden etkilendiğini söyler. Nitekim; Cemal Süreyya da; “Ahmed Arif” ile ilgili yazdığı bir yazıda sözü Van Gogh’ a götürür “Hollanda’ ya gittiğimde orada Van Gogh ‘ un sarılarının kaynağını bulmuş ve daha çok sevmeye başlamıştım. Van Gogh’ un resimlerdeki sarıları. Çünkü Hollanda’daki coğrafyanın, yeryüzü şekillerinin, bitki örtüsünün sarıları, Van Gogh’ u içimde somutlaştırmış bir yere oturtmuştu.”

Van Gogh’ un mektuplarını inceleyen Fredrick Marie, ressamın glokom olduğunu ortaya atar. Van Gogh’un son dönem tablolarında lambaların ve yıldızların etrafındaki ışık çemberlerinin çapı giderek büyüyordu. Doktor Frederick Marie ‘ de buradan yola çıkarak; kardeşi Theo’ya güney Fransa’ya gittiği dönemdeki  yazdığı mektupta; “Aylardan beri burada daha kuvvetli ışığını hissediyorum” Dostu Emila Bernard’ a yazdığı mektupta ise; “Gözlerim yavaş yavaş canlanıyor, kuvvetleniyor.” Mısralarını tespit etmiştir. Doktor Marie ayrıca keşfini kanıtlamak için ressamın “Patates Yiyenler” ve “Gece Kahvesi” tablolarını karşılaştırmıştır. Aralarında üç yıl olan bu tablolarının ilkinde bulanık ışığa rastlanmaz iken; “Gece Kahvesi” tablosunda tavan bulanık ışıklar içerisindedir.

Van Gogh; kulağını kesen ressam katarakt mıydı bilmiyoruz. 1800’lü yılların sonunda tedavisi olmayan ve hatta tam olarak bilinmeyen bu rahatsızlığın bugün tedavisi basit ve kolaydır. Mümkün olduğunca geciktirmeden en ufak görme bulanıklığı sarı lekeler görüldüğünde hekime başvurulması gerekir.

Göz rahatsızlıklarında lutein içerikli vitaminlerin kullanılması fayda sağlayacaktır. Luteinin gözü, göz sinirlerini, göz damarlarını beslediğini gösteren çok sayıda bilimsel çalışma vardır.

Sağlıkla kalın; gözlerinize iyi bakın. Katarakt herkesin hayatını farklı sanat eserlerinin peydah olması şeklinde ortaya çıkmayabilir.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar