Ordu
DOLAR13.6551
EURO15.5186
ALTIN783.56
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

Vanlıyım, Şanlıyım, Kılıcı Kanlıyım

Van’a gitmeden önce bir/iki kitap karıştırdım. Harita üzerinde parmak dolaştırıp, komşu illeri saydım. Van Gölü Türkiye’nin en büyük krater gölü, İpek Yolu üzerinde 7 bin yıllık bir yerleşim tarihlendirilmiş durumda... Yerleşik kültürlerin (Urartular), ilk tarımın yapıldığı ve değişik tohumların buradan Dünya’nın 7 kıtasına taşındığını biliyoruz.

 Dahası İpek Yolu üzerinde önemli bir kentten bahsediyoruz.

Van Gölü (Yerleşik halk “Van Denizi” diyor)

***

35 Yıl önce dört araçla doğu gezisine çıktığımızda Van’da bir gece kalmış, Akdamar Adası’nı gezmiş, Van’ın sodalı sularına dalmıştım. Yoğun bir gündem, dolayısıyla bu defa “turist”  gibi etrafa bakmadık, çevre sorunlarının nasıl çözüleceği hakkında 7 oturum,  30 sunum dinledik.  Ticaret ve Sanayi Odası’nın toplantı salonu ilk gün (tabii açılış konuşmaları da yapıldığı için) doldu. İkinci gün, Van’dan katılanların sayısında zaman zaman yükselmeler, düşmeler oldu. Değişik illerden gelen TÜRÇEP birleşenleri ise tam kapasite ile salondaydı. Sunumlardan notlar alındı. Soru cevap bölümünde tartışıldı. 

Birinci günün son oturumunda, belirlenen saatte salonu boşaltamamıştık. Israrla boşaltmamız istenince,  söz alan konuşmaların zamandan tasarruf etmesi istendi. Kısmen yerine getirildi, diyebilirim.

***

Aaa!

Toplantı bitti görkemli binayı terk ediyoruz -salonda sivil polisler tamam da- sabah görmediğimiz resmi kıyafetli polisler ve binaya yakın duran araçlar, -polis köpekleriyle-  neden aranıyordu?

Hemen önümüzde ikinci şark hizmetinde olan bir başkomisere sorduk:

-“Hayırdır!”

Eliyle yolun karşısındaki billboardları gösterdi.

Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri (......1878/ 23 Mart 1960)  anma toplantısı var.

Peki TÜRÇEP toplantısı sırasında olmayan bu telaşın nedeni neydi?

Onu da Vanlı dostlarımız söyledi:

-“Protokol içindir.”

Tabii protokol sıralamasında kimlerin olduğunu burada tek tek yazmaya kalkmayacağım. Geçelim!.

***

TÜRÇEP birleşenleri Van toplantısında iki sunum (daha doğrusu görseller) hepimizden bir şeyler alıp götürdü.

Birinci sunumu Kızıltepe Kent Konseyi Adına Aslan Başbuğa yaptı. Olağanüstü görselleriyle Dünya Mirası Hasankeyf’in Ilısu Barajı su toplama alanında (Zeynel Bey Türbesi’nin bir başka yere taşınması hariç) yok edilmesi... Bağlamını anlatalım yeter. Ilısu Barajı elli yıl hizmet verecek.

***

Görselli ikinci sunumu Yeşil Artvin Derneği (Kuruluşu 1995) Başkanı Nur Neşe Karahan yaptı. 245 gün Cerattepe’de nöbet tutan, 751 kurumsal destek alan, 24 avukatı açılan davalar peşinde koşturan “Geldikleri gibi giderler” pankartını en önde taşıyan ak saçlı bacım, kardeşim...  “Nur Neşe Karahan’ın elini öpeceğim” dedim ve (10 dakikalık ara molasında) öptüm.

Her iki sunumun görsellerini izleyenlerin,-verilen mücadelelerin- olağanüstü bir kararlılıkla sürdürüldüğünü, duygularını saklayamayanların, gözlerinin buğulandığını gördüm. 

***

Sayın okur:

Van’ın, Van Gülü Koruma Kanunu neden gerekli... Havza bazında bir planlamanın yapılmamış olması neyin nesi… (İsrail’in aynı oranda sodalı ve tuzlu LUT Gölü “şifalı suyu”  sağlık turizmine açık ve turist akınına uğruyorsa) Vanlı kardeşlerimizin,  başlarını iki elleri arasına alıp “biz, ne yapıyoruz” diye düşünmesini, sorunun bir parçası olmaktan vazgeçip, çözümün bir parçası olmaları lazım.

TÜRÇEP birleşenleri bu konuda gayret gösterecek olan kamu kurum ve kuruluşlarına her türlü desteği de vereceklerini deklare etti.

MEDYA NOTU:

 TÜRÇEP Van toplantısı “Sonuç Bildirisi” üzerine daha sonraki yazılarımda döneceğim.

İyi Pazarlar!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar