Ordu
DOLAR13.6669
EURO15.5196
ALTIN784.71
Çetin GÜMÜŞ

Çetin GÜMÜŞ

Mail: [email protected]

Var mı meydan okuyan!

Kuşkusuz ki, ülke geliştikçe insanların her şeye bakış açışı değişiyor. Tıpkı spor gibi…

Bundan çok önceleri kızların hatta kadınların spor yapması çok yadırganırdı. Spor yapmak isteyen bir kıza ya ‘evde otur’ denilirdi ya da ‘ne yapacaksın spor yapıp’ denilerek belki hayalleri, belki de geleceği karanlığa gömülürdü.

Erkeklerin ne kadar spor yapma özgürlüğü var ise bana göre kadınların daha fazla spor yapma özgürlüğü vardır.

Onların önleri açılmalıdır ki; asıl demokrasinin o zaman ortaya çıktığını hepimiz görür ve anlarız.

*

Yıl 2018…

Kızlara ve kadınlara dönük spor faaliyetlerinde ciddi oranda artış var. Bunları görmemek için kör olmak gerekir. (Yetmez ama evet)

Futbolundan voleyboluna, basketbolundan tekvandosuna, judodan karatesine aklınıza hangi spor dalı geliyorsa o dalda nereden bakarsanız bakın erkeklerin sayısından fazla kadınların hâkimiyeti var.

Bu iyiye işaret.

Tabi bunda Ordu Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün başarısını da es geçemeyiz.

Neden mi?

Bakın yıl boyu ilin dört bir yanında spor etkinliği yapılıyor. Buralarda hiç sporla tanışmamış olan çocuklar sporla tanışıyor. Kızlar ip atlamanın veya seksek oynamanın dışında yeni bir spor branşı öğreniyor. Bu da kız çocuklarının yapmak istediği spor alternatiflerini çoğaltıyor. Orada tanıştığı bir spor dalıyla belki ilerleyen yıllarda Türkiye’nin bayrağını uluslararası arenalarda sallandıracak.

*

Şimdi Ordu’da ev hanımlarına yönelik bir spor projesi başlatıldı. Gençlik ve Spor Bakanlığı, Spor Genel Müdürlüğü tarafından her yaş grubundan bireyi sağlıklı ve bilinçli spora yönlendirmek amacıyla uygulanan 'Koşabiliyorken Koş' projesi kapsamında açılan tekvando kursunda ev hanımları kendilerini savunmayı spor ile birlikte öğreniyor.

İşte bu tür projelerle ilimiz ve ülkemiz gelişecek.

Daha fazla kadını sporla buluşturmak için el ele verip, daha fazla proje üretmeliyiz.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar