Ordu
DOLAR12.4052
EURO13.9967
ALTIN715.68
Arif KALAFAT

Arif KALAFAT

Mail: [email protected]

Varlığınız belli değil

 

Sevgili okurlar bu sözüm Sakin Şehrin Sivil Toplum Kuruluşlarına;

Bildiğiniz üzere bu ilçede iki yıldır bir türlü yapılamayan halen açıkça dereye lağım suyu akıtan bir Kozağzı Deresi ile dört aydır yapılması için mücadelesini sürdürdüğüm Hamidiye Mahallesi Molla Deresi ıslah çalışmaları var. Konuyu o kadar çok gündemde tutmaya çalıştım ki belki birileri sesimizi duyar, bize sahip çıkar diye… Ne yazık ki kimseden ses seda çıkmadı.

Bu arada Kozağzı Deresi ile ilgili çok komik bir olaya şahit oldum. Sevgili muhtarıma OSKİ demiş ki; “işçiyi sen bul parasını biz verelim.” Muhtar ilçemizdeki Gürcü işçilerle anlaşabilirse dere temizlenecek. Tam bir Temel fıkrası gibi değil mi? Ne haldeyiz.

*

Dönelim asıl konumuza….

Sevgili STK’larımıza buradan soruyorum; neden ilçe olarak ortak paydalarda buluşamıyoruz? Neden bir araya gelemiyoruz? Aslında bilinen bir durum çünkü hepimiz ötekileştirildik, bizden değilseniz tu kaka dediler. İlçenin belli bir kesimi yüz dostu konumundalar. Menfaatler çarpışınca eski dostlarına veryansın edebiliyorlar. İşte bu durumdayız… Bir araya gelmeden, el ele tutuşmadan, birliğimizi dosta düşmana ilan etmeden bizden bir şey olmaz.

Kağıt üzerinde varsınız bunu biliyoruz ama toplumsal hareketlerde biraya gelemiyorsunuz. Yani yok hükmündesiniz. Yan yana gelmekten korkar hale geldiniz veya getirildiniz. Peşinizde size bağlı onca insan varken, sesiniz hiç çıkmıyor. Peki ne için varsınız?

Bunun da cevabını ben vereyim.

Öncelikle erklik duygusu için yani hükmetmek için ve de aidat toplamak, yemek düzenlemek, zamanı gelince kongre yapmak…

Hele bazıları var kafasında sadece medyatik olma düşüncesiyle yatıp kalkıyorlar. İlçenin geleceği için bir düşünce yok. Aslında var da senin haberin yok diyorsanız, buyurun gelin konuşalım. Bende lafımı yazımı geri alayım. Gerçi zamanında bir Atatürk Anıtı için bile birlik olup ortak paydada buluşup bir araya gelemediniz. Bu da benim haklılığım bir göstergesidir.

Kızmak darılmak yok. Kadınlar katledilirken sesinizi yükseltemediniz. Akçaova Köprüsü için bir sene içinde bir ayara gelip sesinizi yükseltemediniz. Çınar Mahallesi yolu aylarca yapılamadı ses seda yok. Sahilimizi Büyükşehir elimizden aldı, paldır küldür otopark yaptı para kesmeye başladılar bir çıt bile çıkarmadınız. Çocuk istismarına duyarsız kaldınız. Daha çok örnekleri var.

“Alemin keyfi yerinde yine maşallah” gibi bir durum var. Şimdi önümüzde yerel seçimler var. Bakalım sesiniz nasıl çıkacak, merakla bekliyorum.

Dost acı söyler. Benimki o misal… İlçemize hizmet konusunda çok yalnız kalıyoruz çok. Başınızı kaldırıp lütfen bir bakın, sağınızda solunuzda neler oluyor. Mesela ilçemizin iki güzide takımı Ordu 2.Amatör Futbol Liginde mücadele ediyor. İstanbul Boğazı takımımız Perşembe’de Ünye Çınarlık takımı ile 1-1 berabere kalmış, Perşembespor Fatsaspor’u 8-1 yenmiş… Haberiniz var mı? Muhtemelen yok.

Sözüm arif olana, arif olan anlar…

 

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar