Ordu
DOLAR13.6348
EURO15.495
ALTIN782.38
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: o.rustu[email protected]

“Varsa niye yok diyor” “Yoksa niye var diyor”

Yayladan indim şehre şaşırdım birden bire…

10 gün önce yaylaya giderken, benzinin litre fiyatı 6.97 idi, dönüşte “maşallah” 7.03 ü gördüm. İlk defa bir litre benzinin 7 liranın üzerinde görmek (ne yalan söyleyeyim) beni şaşırttı.

 Şunu düşündüm: Bu, piyasada her şeyin fiyatının yeniden ayarlanması demekti.

 Nitekim giderken 1.25’e aldığım simit, 1.25’i beğenmemiş olacak ki 1.50 olmuş.

Siz de SİMİX’e uğrarsanız aynı fiyattan alacaksınız. Kimseye özel fiyat yok!

***

Yaylada televizyonumuz yok. Haberler, türküler, ağıtlar tek kanaldan TRT’de… Başkaca bilgi kaynağı yok. Komşu akrabanın “Digitürk’ü var. Aralıklarla iki gece TV’de Galatasaray/ Porto maçı ile Galatasaray/Antalyaspor karşılaşmalarını izlemeye gittik. Özel bir durum!

***

Kent merkezine döner dönmez, televizyon kumandasını elime aldım, o kanal senin, bu kanal benim (özgürce) dolaşmaya başladım. Sağ/olasın bir iki kanalda “muhalefetin(!)” sesini duydum. Cılız mı cılız bir ses:

“Efendim, diyor: “Cumhurbaşkanımız  (…) konuşmasında üç defa “kriz vardır” dedi. Bir sonraki konuşmasında ise tam tersini söyledi: “Kriz miriz yoktur” dedi.”

Devamı da var tabii… “Var mı; yok mu” tüm gecemi çaldı.

***

Eğri oturup doğru konuşalım. 10 günlük yayla “mecburiyetten” yayla idi. Nükleer tıbbın kapısını çalarsanız, size de radyasyondan 10 gün uzak durun yasağı gelir. Nitekim böyle bir tedavi gören Sevinç Hanım, “dost çevresini” mümkün olduğunca daralttı. Durum bundan ibarettir.

***

Nitekim, bendeniz de bu 10 gün “kriz, miriz” söylemlerinden uzakta kaldım.

Yaylada küçük bir hobi bahçemiz var. 20 kazık fasulyemiz, yaklaşık 25 kg. ürün verdi. Maydanoz, karalahana, pazı, birkaç ocak patates ihtiyaçlarımızın önemli bir bölümünü karşıladı. Ayran keşi 5 lira, alaman peynir (peynir/keş) 8 lira, süt 15, tereyağı 45 TL. vererek komşu (akrabalardan) satın aldık. Ne onlar fiyat konusunda bizi zorladı, ne de biz aldığımız süt ürünlerini pahallı dedik. Piyasası budur. Sende yoksa komşuna gideceksin…

***

İMDİ, biz; yani büyüklerimiz ne yapıyoruz? Dış güçler (bir de iç düşman var ama onların kim olduğunu henüz tespit edemedik) bizi zorda bırakmak için elinden geleni yapıyor!

O zaman ne yapmalı?

Teslim mi olacağız:

 Hayır!

İç güçleri üretime yönelteceğiz.

Daha fazla üretim…

Daha fazla ürün…

Cumhuriyetin ilk onbeş yılı “kapalı ekonomi” dönemiydi.

O gün Türkiye  “kendi kendine yeten bir ülke idi”.

Bugün…

…Yoksa treni kaçırdık mı?

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar