Ordu
DOLAR16.3839
EURO17.502
ALTIN975.22
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Varsılı yoksulu fark etmiyor…

Dünyayı tehdit eden korona virüs giderek yayılıyor, ölü ve hasta sayısı kaygı verici boyutta artıyor.

Türkiye’de 18 vaka tespit edildi, umreden gelenler karantinaya alındı. Ülke olarak tehlikeyi daha yakından yaşıyoruz. Ölümcül virüse karşı koymanın yolu, yetkililerin uyarılarına harfiyen uymak, kişisel temizliği aksatmamak, kalabalıktan olabildiğince uzaklaşmak.

Dünyanın başına öyle bir hastalık bela oldu ki varsılı yoksulu tüm ülke ve insanlar etkileniyor. Zengin de olsan varsıl da olsan çaresi ve aşısı henüz bulunamayan virüsten eğer yakalanırsanız kaçmak olası değil. Hastalığı hafif atlatanlar da var, ağır geçirenler de.  60 yaş grubunun üzerindekiler daha fazla riskle karşı karşıya. Dediğim gibi, şimdilik tek çözüm korunmak ve temizlik.  Kuşkulu durumda Sağlık Bakanlığı’nın uygulamaya koyduğu “ALO 184” hattı aranarak hastaneye gitmeden hastalığa ilişkin bilgi alınabiliniyor. Görevliler, sizleri yönlendiriyor. Yoğun olan hastane ortamına girmeden telefon ile bilgilendirilmek en doğrusu. Bilim Kurulu’nun açıklamalarına uymak yurttaşlık görevi. Sosyal medyada dolaşan yalan haberlere itibar edilmemeli. Korona virüs Bilim Kurulu’nun karar ve önlemlerine uymaktan büyük değil.    

Ölümcül virüs Çin’de ortaya çıktığı vakit, gelişmiş ekonomiye sahip ABD ve Avrupa ülkeleri çok ciddiye almadı tehlikeyi. Türkiye, yayılmanın başladığı andan itibaren işi sıkı tuttu, önlemlerini çok önceden hayata geçirdi. Ne var ki, Avrupa ve diğer ülkelerden gelen hastalardan ötürü 18 vaka ortaya çıktı. Umarım bu sayı artmaz. Hastalığa karşı verilen sınavdan başarı ile geçen Türkiye’de bazı yüzsüz ve utanmaz, fırsatçı karaborsacılar temizlik ile temel gıda ürünlerine aşırı zam yaparak halkı soymaya çalıştı. Halkın burnundan soluduğu ortamda bile nemalanmak isteyen şerefsizlerin varlığı gerçekten kara tablo. Onur yoksunu vicdansızlara karşı devletin yanı sıra halkın alış veriş yapmadan suratlarına tokat indirmesi şart.

İlk başlarda virüsü ciddiye almayan, adeta alay eden zengin ABD ve diğer ülkeler hasatlık yayıldıkça, ölümler attıkça tehlikenin farkına vardı. Ama olan oldu, korona virüs dünyayı pençesi altına aldı. Dünya Sağlık Örgütü (WHO)  hastalığın merkezinin artık Çin değil, Avrupa olduğunu duyurdu. Umursamaz tavır takınan İran, İtalya, Fransa, İspanya, Almanya ile ABD baktılar hastalık giderek yayılıyor ve can almayı sürdürüyor, geç kalan önlemleri hayata geçirdiler. Kültür, spor ve diğer etkinlikleri iptal edip, karantina uygulamaya başladılar. Aslında bu tedbirleri virüs Çin’de ortaya çıktığı andan itibaren almaları gerekiyordu. Çünkü, korona virüs varsıl zengin ayrımı yapmadan herkesi vuruyor. Senin paran var, benim yok fark etmiyor. Zengin olsan da tedavisi henüz yok çünkü.

Hem Çin’de artık hastalık durağanlaşmaya başladı. Sevindirici gelişme. Aşı üretme çalışmaları da olanca hızı ile sürüyor. Belçika’dan aşı konusunda umut verici haberler geldi. Bilim insanları umarım insanlığın başına çöken kabusu bulacakları aşı ile kısa sürede yok eder, dünya bu beladan tez kurtulur..

Panik yapmadan, Bakan ve Bilim Kurulu’nun açıklamalarını ciddiye alıp, uygulamak şart.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar