Ordu
DOLAR16.192
EURO17.4658
ALTIN965.28
Yalçın Şimşek

Yalçın Şimşek

Mail: [email protected]

reader

...Ve MB faizleri indirdi

ABD Başkanı Trump ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ortak yanı, merkez bankası başkanlarıyla çekişmeleridir dersek, yalan olmaz.

İki başkan da faizlerin indirilmesi gerektiğini her fırsatta vurgulasalar da ne Trump, FED Başkanı Powell’a, ne de Erdoğan MB Başkanı Çetinkaya’ya derdini anlatabildi.

Sonunda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Trump kadar sabredemedi ve iki hafta önce Çetinkaya’yı görevinden alarak yerine Murat Uysal’ı atadı...

Powell hala koltuğunu korusa da artık Çetinkaya’nın yerinde yeller esiyor...

Çünkü Erdoğan’a göre, tüm ekonomik dengeleri bozan yüksek enflasyonun çaresi, faizleri indirmekti.

Bu nedenledir ki faiz meselesi son yıllarda üzerinde en fazla tartışılan konuların başında yer aldı.

Zaten konuyu takip edenler bilir; Cumhurbaşkanı Erdoğan uzun süredir enflasyon mu faize neden olur, yoksa faiz mi enflasyonu körükler, tartışmasında klasik yaklaşımdan farklı bir tutum sergilemiş ve enflasyonun kontrol edilebilmesi için faizlerin düşürülmesi gerektiğini savunmuştu.

Hal böyle olunca bütün gözler MB’nin 25 Temmuz’da gerçekleştireceği toplantısına çevrildi.

Beklenen oldu ve Murat Uysal başkanlığındaki MB heyeti faizleri, 425 baz puan indirerek yüzde 24'ten yüzde 19.75'e çekti.

MB’nin dünkü radikal kararına rağmen döviz kurlarında kayda değer bir hareket yaşanmadı.

Zaten ABD ile yaşanan S-400 gerilimine, uluslararası derecelendirme kuruluşlarının Türkiye’nin notunu sürekli düşürmesine rağmen döviz kurlarının hala yerinde sayması, enflasyonun da düşüş eğilimine girmesi, faiz indirimi için uygun bir zemin yaratmıştı.

Eğer faiz indirimi nedeniyle önümüzdeki günlerde de döviz kurlarında önemli fiyat artışları yaşanmaz ve enflasyon düşmeye devem eder ise, enflasyon mu faizi körüklüyor, yoksa faiz mi enflasyon yaratıyor, tartışması yeniden gündeme gelmez mi?

Tüm ısrarlara rağmen faiz indiriminde tek bir adım dahi atmayan Çetinkaya’nın bu davranışı sorgulanmaz mı? Görevden alınması haklılık kazanmaz mı?

Bakalım, hep birlikte yaşayıp göreceğiz.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar