Ordu
DOLAR15.8769
EURO16.8435
ALTIN942.55
Yalçın Şimşek

Yalçın Şimşek

Mail: [email protected]

reader

Ver 10 bini vur köpeği!

Bilemiyorum siz de izlediniz mi o vahşet görüntülerini? Eğer izlemediyseniz kısaca anlatayım:

İstanbul Büyük Çekmece’de iki kafadar pitbull cinsi köpeklerini sokak ortasında dövüştürüyorlar. Bu sırada sesleri duyan bir sokak köpeği koşturup, kavga eden iki pitbulun arasına dalıyor. Bunun üzerine köpek sahiplerinden biri silahını çekip sokak köpeğine kurşun yağdırıyor. Sokak köpeği oracıkta can verirken, saldırgan hiçbir şey olmamış gibi arkadaşıyla vedalaşıp evinin yolunu tutuyor.

Şikâyet üzerine çevredeki kameralar izlendiğinde ortaya çıkıyor o vahşet anları... Sokak köpeğini öldüren o cani yakalanarak mahkemeye çıkarılıyor, fakat 10 bin 510 lira ceza kesilip, serbest bırakılıyor!..

Yani bu kadar basit her şey! Bu kadar basit durduk yerde can almak! Bu kadar ucuz bir köpeğin canı! Yani bu mu sosyalleşmemizin ve yaşamımızın bir parçası olan hayvan dostlarımıza reva gördüğümüz davranış!..

Ver 10 bini, öldür köpeği öyle mi!

Eğer yasalarımıza göre bu kadar ucuzsa bir canlının hayatı, gözden geçirmemiz gerekmiyor mu o ilkel yasaları?

Oysa ilk çağlarda evcilleştirilen köpeklerle insanlar arasında sıkı bir dostluk vardı. Köpekler sayesinde daha kolay avlanabilmiş ve soyunu sürdürmüştü insanlar.

Sağladığı güven bir yana, insanın gözü, kulağı ve burnu olmuştu köpekler. Onlar sayesinde avlarını bulmuştu insanlar. İlk çağlardan bu yana vazgeçilmez bir iş birliğiydi bu; insanın beyni, köpeğin duyuları...

Daha sonra insanın sevgisi, köpeğin sadakati ve sevgisiyle birleşince aynı evlerde yaşamaya dek vardı bu birliktelik. Ama kimileri bunu dostluk değil de, moda ve bir statü meselesi olarak algılayınca, ihanet edip sokağa saldılar köpeklerini.

Şimdi ihanetle de yetinmeyip silahlarını çekip kurşun yağdırıyorlar sokak köpeklerine! Üstelik de köpeği olan biri yapıyor bunu! Çünkü köpek katili o cani için köpek bir canlı değil, bir meta! Alınıp satılan, canı sıkıldığında sokağa salınan, işkence edilen, istenildiğinde de vurulup öldürülebilen bir meta!

Eğer o cani kendi köpeğinin başını okşuyor ve karnını doyuruyorsa, bilin ki sevdiği için değil, kendi malı olarak gördüğü için yapıyor bunu. Çünkü içinde hayvan sevgisi olan biri nasıl silahını çekip de kurşun yağdırır bir sokak köpeğine?

Eğer bu vahşete karşı çıkmaz, kamuoyu oluşturmaz ve hayvan dostlarımızı koruyan yasaların çıkması için çabalamaz isek, biz de sorumlusu olmaz mıyız bu ve benzeri vahşetlerin!

 

 

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar