Ordu
DOLAR12.6933
EURO14.3615
ALTIN733.07
Cemil CİĞERİM

Cemil CİĞERİM

Mail: [email protected]

VER ‘PARA’YI AL ‘HAVA’YI!

Yapılacak haber için “Hava nasıl?” diye sormak isteyen; yerel gazeteyse 100, ulusal gazeteyse 250, yerel televizyonsa 500, ulusal televizyonsa 750 lirayı “hizmet bedeli” olarak bankadaki hesaba yatıracak!

Sorulan sorunun yanıtı paranın hesaba yatırılmasının ardından verilecek!

Fırsatçılığın böylesini ne duyduk, ne de gördük!

Şimdi eminim ki kim bu “Ver ‘Para’yı/Al ‘Hava’yı” diyenin kim olduğunu merak ediyorsunuz.

“Ver parayı” diyen TMMOB’ne bağlı Meteoroloji Mühendisleri Odası!

Meteoroloji Mühendisleri Odası, basına yazılı açıklama yaparken, ya da basın toplantısı düzenlerken basın-yayın kuruluşlarına “yayınlayın” diye “hizmet bedeli” ödüyor mu?

Basın-yayın kuruluşları basın etiğine aykırı olduğu için böyle bir talepte zaten bulunmuyor, bulunmaz da.

Meteoroloji Mühendisleri Odası ne yapıyor?

“Ver parayı” diyor!

“Para” meselesi nasıl ortaya çıktı derseniz anlatalım.

Meteoroloji Mühendisleri Odası, küresel iklim değişikliği, mevsimsel tahminler, kuraklık, hava öngörüsü, meteorolojik afetler, su temini, hava kirliliği, tıbbi meteoroloji gibi röportajlar için röportaj yapmak için gazetecilerden para alınacağını duyurmuştu.

Basın-Yayın kuruluşlarına da şu mesajı göndermişti:

“Kıymetli basın mensupları; yaklaşık 2 yıldır hiç birinizin talebini geri çevirmeden küresel iklim değişikliği, kuraklık, hava durumu vb. konularda ücretsiz olarak yayın taleplerinizi karşıladık. Özellikle yaz mevsiminden bu yana yaşanan ekstremum meteorolojik hadiselerinde artışıyla birlikte röportaj talepleri yoğunlaşmış ve ayda ortalama 75 in üzerine çıkmıştır. Buda bizlere ciddi bir iş yükü getirmiştir. Her konuyla ilgili araştırma yapılması ve bilimsel kaynak ve modellerin incelenmesi gerekmektedir.”

Hesap numaralarının verildiği mesajda şu ifadeler yer almıştı:

“Harcanan bu kadar yoğun emek halkımızı doğru bilgilendirmek üzere siz değerli basın mensuplarımızın yayınlarıyla kamuoyu bilgilendirilmiştir. Meteoroloji mühendisleri Odası yönetimi olarak gündeme dair güncel konularla ilgili duyuları bundan böyle www.meteoroloji.org.tr resmi web adresimizde yayınlayarak sizleri ve kamuoyunu bilgilendireceğiz. Bunun dışındaki tüm röportaj taleplerinizi ücretinin odamızın hesabına yatırılmasının ardından İstanbul da oda başkanımızca, Ankara da oda yönetim kurulu üyelerimiz diğer illerde ise il temsilcilerimiz tarafından yapılacaktır.”

Konu basın-yayın organlarının olduğu kadar gazetecilerin de tepkisine yol açtı.

Bunun üzerine Genel Sekreter Fuat Çukurçayır “Basın Hizmetleri Asgari Ücretleri” konusunda şu açıklamayı yaptı:

“Tv, radyo ve gazetelerin odamız yönetiminden talep ettiği hizmetler, röportajlar için bilirkişilik, uzman görüşü kapsamında sembolik de olsa bir ücret ödemeleri, odamız banka hesaplarına yapacakları ödemeden sonra kendilerine istedikleri konu ile ilgili bilirkişilik, uzman görüşü kapsamında röportaj verileceği konusunda karar aldık.  

Bu kararı eleştiren bazı basın–yayın organları odamızı fırsatçılıkla suçlamıştır. Bunun herhangi bir şekilde fırsatçılıkla uzaktan yakından ilgisi yoktur. Odamızın ne geçmişte ne şu an nede gelecekte fırsatçılık gibi bir kavram ile işi olamaz. 

Talep edilen bilirkişi, uzmanlık, görüş sunma, çerçevesinde röportaj, bilgi hazırlama, vb.  karşılığında odamızın ücret talep etmesi:

1- Odamızın  ve mesleğimizin artık bir marka değerinin oluştuğunun kabul edilmesinin gerektiğidir.

2-“Mesleki anlamda kimse bizden  daha yetkin değildir.”  sözümüzün arkasında durmamızdır.

3-Meteorolojinin bir “Bilim Dalı” olduğunun ve bu bilim dalının ülkemizdeki en önemli temsilcisinin “Meteoroloji Mühendisleri” olduğu iddiamızdır.

4-Doğru Bilgiye ulaşmanın kıymetinin  bilinmesi gerekliliğidir. Verdiğimiz her bilginin haber değeri taşımasıdır.

Bütün bu gerekçelere rağmen talep edilen asgari ücretler bu aşamada  semboliktir. 

Saygılarımızla.”

SMM Yönetmeliğimizde Belirtilen Meslek Alanları

Oda ve Meteoroloji Mühendisleri Basın Hizmetleri Bilirkişi, Uzmanlık, Görüş Bildirme Asgari Ücretleri de şöyle açıklandı:

–Uluslararası ve Ulusal  Televizyonlar: Hizmet başına 750 TL

-Yerel Televizyonlar: Hizmet başına 500 TL

–Ulusal Radyolar: Hizmet başına 350 TL

–Ulusal Gazeteler: Hizmet başına 250 TL

–Yerel Radyolar: Hizmet başına 200 TL

–Yerel Gazeteler: hizmet başına 100 TL

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar