Ordu
DOLAR15.8769
EURO16.8435
ALTIN942.55
Uğur Yavuz

Uğur Yavuz

Mail: [email protected]

reader

Vergi Borcunuz Çıkabilir!

Bugünlerde bazı çalışanlara vergi dairelerinden ‘görüşmeye çağrı’ yazıları geliyor. Bu yazıların muhatapları yıl içerisinde iş değiştiren veya birden fazla işverene bağlı olarak çalışanlar. Vergi daireleri iş değiştirdiği için vergi dilimi sıfırdan başlatılan ve birden fazla işverene bağlı olarak çalıştığı için gelir vergisi eksik hesaplanan kişileri görüşmeye çağırıyor ve eksik beyan edilen tutarlar için pişmanlıktan da yararlanarak beyanname doldurulmasını sağlıyor.

Ayrıca bu kişilere pişmanlık indiriminin uygulanması da son derece yerinde. Çünkü pek çok kişi iş değiştirdiğinde yeni işverenine eski işyerinde aldığı ücretleri söylemesi gerektiğini bilmiyor. Yıl içerisinde iş değiştiren bir kişinin gelir vergisi, önceki işvereninden aldığı ücretlerle yeni işverenden alacağı ücretler toplanarak vergilendirilmek durumunda. Ancak genellikle işçiler yeni işverenlerine vergi matrahını yani eski işyerindeki ücret gelirlerini beyan etmiyorlar.

Bu durumda işveren de sanki çalışan yeni işe girmiş gibi muamele yapıyor ve vergi dilimini sıfırdan yani yüzde 15’ten başlatıyor. İşte bu nedenle kişinin vergi dilimi düşükten hesaplanmış oluyor ve işçi eksik gelir vergisi ödüyor.

Yıl içinde iş değiştirenlerin yanı sıra birden fazla işverene bağlı olarak çalışan ve ücret alan çalışanlar için de eksik vergi ödenmesi söz konusu oluyor. Çalışanlar bu tutarlara ilişkin beyanname vererek eksik ödedikleri gelir vergisi tutarlarını ödemeye çağrılıyor. Pek çok kişi vergi dairesinden yazı gelince endişeye kapılıyor. Ancak bu durum vergi kaçırılması veya başka bir konuyla ilgili değil.

Eksik ödenen tutarlara ilişkin pişmanlık indirimi de uygulanıyor. Çalışanlar bundan sonra yıl içerisinde iş değiştirdiklerinde ve birden fazla işverene bağlı olarak çalıştıklarında önceki işyerindeki kümülatif vergi matrahlarını ve diğer işverenden aldıkları ücretleri işverenlerine söylemeli ve buna göre işlem yapılmasını sağlamalılar.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar