Ordu
DOLAR16.192
EURO17.4658
ALTIN965.28
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

Vergi kaçıranı ihbar edene ödül

Patronunuz vergi mi kaçırıyor? Tanıdığınız biri mi var? Öyleyse vatandaşlık görevi olarak ihbar edin. Üstelik devlet ihbarcıları ikramiye ile ödüllendiriyor.  Vergi muhbirlerini ihya etmeye devam eden Maliye Bakanlığı geçen yıl ihbarcı 338 kişiye 6 milyon liradan fazla ikramiye ödedi. Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) verilerinden derlenen bilgilere göre, vergi kayıp kaçağı ile mücadele kapsamında ihbarcılara verginin yüzde 10'u oranında ödeme yapıldı.

Vergi kayıp ve kaçağının tespiti veya önlenmesinde ihbar müessesesinin çok önemli bir yer tuttuğu tartışmasız bir konudur. Vergi politik olmayan teknik bir alan olsa bile; ihbar ve muhbir kelimeleri toplum hafızasında olumsuz çağrışım yaptığından çoğu kişi “neme lazım” deyip olaya pasif kalabiliyor. Ama merak etmeyin! Şikâyetçinin ismi kesinlikle gizli tutuluyor ve açıklanmıyor.

Çalışma Bakanlığı'nın çıkardığı kayıt dışı ekonomi haritasında hangi il kaç para 'aşırıyor' sıralamasında Ordu yüzde 63,5 ile üst sıralarda yer alıyor. Kayıt dışılığın vergi ve prim tahsilâtında azalışa neden olduğu, bunun da bütçe açıklarını artırdığı herkesçe kabul gören bir gerçektir. Kaçak ekonomiden vergi alınamadığından hukuki denetim de yapılamıyor. Buna bir de gelir dağılımındaki adaletsizlik eklenince, kayıt dışına yönelmeler olabilmektedir. Kayıt dışı ekonominin denetim eksikliği bu yöndeki mücadeleyi başarısız kılmaktadır.

Belgeye bağlanmamış ticari faaliyetlerin büyümesi, kayıtlı ekonominin küçülmesi anlamına gelir. Kayıt dışı hacmin genişlediği, işgücüne katılımın düşük olduğu, seyyar satıcılarının cirit attığı Ordu'da (istisnalar hariç) alışveriş sonrası fiş kesen oldukça az. Kendimden misal vereyim, 2 hafta evvel ücretini peşin ödediğim çelik kapı için fatura istemiştim. Firma sahibi fatura vermemek için  'kırk dereden su getirdi'. Uzun uğraşlar sonucunda homurdanarak fatura kesti. Eğer işi uzatsaydı doğru maliyeye şikâyet edecektim. Ordu'da kayıt dışının kontrol altına alındığı, belge düzeninin yerleştiğini asla söyleyemeyiz.

Sürdürülebilir kalkınmayı engelleyen, vergi gelirlerini azaltan, haksız rekabete yol açan kayıt dışı ekonomi kararlılıkla 'savaşılması' gereken dev bir 'ejderha' olarak karşımızda durmaktadır. Vergi denetimleri sıklaştırılmalı ve ceza oranları artırılmalıdır.

Nasıl bir yaprak, ağacın sessiz onayı olmadan sararmazsa, bireyler de toplumun sessiz onayı olmadan suç işleyemezler! Üç kişiden birinin kayıt dışı çalıştığı ülkemizde, kayıtlı istihdamın teşvik edilmesi yönünde devletin plan ve projeleri olmalıdır. Ordu'da nüfus mu, 'vergi kaçağı deliği' seyyar satıcılar mı daha hızlı artıyor merak ediyoruz. Çünkü görüyoruz ki; her geçen gün sokak, meydan ve yürüyüş alanı kaldırımlarımız biraz daha işgal ediliyor!

*

Bu haliyle… Ordu ekonomisi 'topal ördek' yürüyüşüne devam eder!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar