Ordu
DOLAR18.6359
EURO19.395
ALTIN1052.5
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Vergi mahkumları…

Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk toplantısını pazartesi günü yapacak.

İşçi sendikaları her yıl komisyon  öncesi asgari ücretin vergi dışı bırakılmasını gündeme taşır, siyasi iradeye çağrıda bulunur. Ne var ki, gelir vergisinin dörtte üçünü çalışanlardan toplayan siyasi irade bu taleplere olumlu karşılık vermez. Çünkü çalışanların ödediği vergi hazinenin kasasına giren en büyük gelir kaynağıdır.

Böylesine devasa bir kaynaktan yoksun kalmak istemeyen hükümet, asgari ücretin vergi dışı bırakılmasına hiçbir zaman yanaşmaz.  Onun için de bu talep  bir türlü hayata geçmez. Geçtiğimiz günlerde çıkarılan vergilerle ilgili düzenlemede asgari ücret ile ilgili hüküm yer almıyor. Yani bordro mahkumu  asgari ücretli vergi ödemeye devam edecek.

Gelir vergisinin yüzde 70’den fazlasını ücretliler, yani emekçiler ödüyor. 2018 yılında asgari ücretliden 18 milyar 300 milyon lira gelir vergisi kesintisi yapıldığı dikkate alınırsa, siyasi iradenin hazır kaynak olarak gördüğü asgari ücreti neden vergi dışı bırakmadığı net olarak ortaya çıkıyor. Bir anlamda ücretli, dolayısı ile asgari ücretli kümesteki hazır kaz olarak görülüyor, toplanan verginin dörtte üçünü  ödüyor. Bu tablo ortada iken asgari ücretin vergi dışı bırakılması çok zor.

Oysa, vergi  alınamayan, kaçıran o kadar çok rantçı kesim var ki. Ayrıca yüzde 36’ya varan kayıt dışı istihdamın kayıt altına alınması halinde devletin vergi gelirlerinin artacağı aşikar. Vergisini vermeyenler ya da kazancı oranında ödemeyenler ortada dururken, açlık sınırının gerisinde kalan asgari ücretten vergi kesintisi yapmak sosyal devlet ilkesine hiç de uygun değil.  

Zaten, gerçek enflasyon karşısında çok düşük belirlenen asgari ücret, vergi kesintisinden ötürü yılın ikinci yarısından itibaren kuşa dönüyor, satın alma gücünü oldukça yitiriyor..

Halen brüt 2.588 lira olarak uygulanan asgari ücretten 537 lira vergi kesintisi yapılıyor. Asgari ücretli ekimden itibaren yüzde 20’lik oranla vergilendirildiğinden  daha da yoksullaşıyor. Böylesine komik bir ücretle yaşamaya çalışıyor emekçiler.

 Türk-İş’in araştırmasına göre,dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 2 bin 103 liraya ulaştı.

Yılbaşında ücretine yüzde 26.06 oranında zam yapılan emekçinin eline geçen 2 bin 20 lira kesintiler ve enflasyondan dolayı çoktan açlık sınırının gerisinde kaldı. Yılbaşında 417 liralık zamla sevinen emekçi ikinci yarıdan itibaren  ücretlerinin açlık sınırının gerisinde kalmasından ötürü zor durumda.

 Anayasanın 73. maddesinde “Herkes, kamu giderlerini karşılamak üzere, mali gücüne göre vergi ödemekle yükümlüdür” denilmesine karşın asgari ücretli, milyonlar kazananlar kadar vergi ödeyerek mağdur oluyor.

Halen 2 bin 588 lira olan brüt asgari ücretten toplam 537.50 lira vergi kesintisi yapılıyor. Eğer vergi dışı bırakılsaydı bu para asgari ücretlinin cebine girecek, aylıkları açlık sınırının gerisinde kalmayacak, bir ölçüde soluklanacaklardı.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar