Ordu
DOLAR18.6345
EURO19.5446
ALTIN1055.1
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

 Vergide adalet yok

Anayasada “herkes kazancı oranında vergi öder” ifadesi yer almasına karşın, adaletsiz sistemden ötürü emeği ile çalışanlar yüksek kazançlılar kadar vergi ödüyor.

Başta asgari ücretliler olmak üzere, kamu işçileri ile memurların ücreti, yüksek oranlı vergi kesintilerinden dolayı kuşa dönüyor. Haziran ayında yüzde 20’lik dilime giren milyonlarca kitle yıl sonuna doğru yüzde 35 üzerinden vergi ödüyor. 

Vergi adaletsizliği en çok asgari ücretle çalışan işçiyi vuruyor, giderek eriyen ücret adeta buharlaşıyor.  Erimeden dolayı asgari ücret açlık sınırının gerisinde kalıyor.  

Nitekim, 2 bin 67 liraya ulaşan açlık sınırı net 2 bin 20 lira olan asgari ücreti solladı.

Türk-İş’in araştırmasına göre, haziran ayında dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 2 bin 67 lira olarak gerçekleşti. Yoksulluk sınırı ise 6 bin 733 liraya ulaştı.

1 Ocak’ta yüzde 26.06 oranında zam alan 7 milyona yakın emekçinin ücreti 6 ayda açlık sınırının gerisine düştü. Yılbaşında 417 liralık artışla yüzleri bir nebze olsun gülen emekçiler ücretlerinin açlık sınırını gerisinde kalmasının şaşkınlığını yaşıyor. Enflasyon artışı devam ederse asgari ücret  yıl sonuna dek  daha  eriyecek.

İşçinin enflasyona yenik düşmemesi için asgari ücretin vergi dışı bırakılması şart. Yılbaşında yüzde 15 olarak kesilen vergi miktarı, yıl sonuna doğru iki kat artarak yüzde 35’e çıkıyor. Bu da yılın son üç ayında asgari ücreti kuşa çeviriyor, işçinin eline geçen ücreti oldukça azaltıyor.

Anayasanın 73. maddesinde “Herkes, kamu giderlerini karşılamak üzere, mali gücüne göre vergi ödemekle yükümlüdür” denilmesine karşın asgari ücretli, milyonlar kazananlar kadar vergi ödeyerek mağdur oluyor.

Anayasanın bu hükmüne karşın, çalışanların ücretleri iddia edilen ekonominin büyümesine eş değer düzeyde artırılmamaktan ötürü salt enflasyona endeksli yapılan ücret artışları hayat pahalılığı karşısında yetersiz kalıyor.

Ülkemizde ücretli çalışanlar üzerindeki vergi yükünün hayli ağır olduğu ortada. Gelir ve kazanç üzerinden alınan verginin yaklaşık üçte ikisi yine sabit ücretliler tarafından ödeniyor. İşçiler üzerindeki vergi baskısı, özellikle “özel indirim” tutarının kalkması, vergi tarifesinin teke indirilmesi ve çalışanların üçüncü dilimdeki vergi oranının yüzde 20’den yüzde 27’ye çıkarılması gibi nedenlerden dolayı arttı.

Anlayacağınız, işçi ve memurlar üzerindeki vergi yükü oldukça kabarık. Emeği ile geçinen dar gelirli milyonlarca insan neredeyse günde milyon dolarlar kazanan varsıllar kadar vergi ödüyor. Adaletsiz ve haksızlık yaratan bu olumsuz tablonun ortadan kaldırılması için sendikalar, sivil toplum örgütleri ve dernekler tarafından yapılan başvurular, çağrılar karşılık bulmadı. Aynı durum sürüyor, kaybeden dar gelirli oluyor. Ücretliler uygulanan vergi politikalarıyla “azalan gelirli” haline geldi. 

Oysa, “Herkesin kazancı oranında vergi ödeyeceği” hükmü Anayasada yer alıyor. Hal böyle iken 2 bin 20  lira ücret alan asgari ücretli ile ayda 100 bin lira aylık kazancı bulunan özel sektör çalışanından eşit oranda vergi alınması ne denli doğru?

Türk-İş bu konuda TBMM’ye çağrıda bulunarak vergi adaletinin sağlanmasını, asgari ücretin vergi dışı bırakılmasını istedi.   2 bin 588 lira olan brüt asgari ücretten toplam 537.50 lira vergi kesintisi yapılıyor. Eğer vergi dışı bırakılsaydı bu para asgari ücretlinin cebine girecek, aylıkları açlık sınırının gerisinde kalmayacaktı.

Ne var ki, ücretler üzerinden alınan vergi Hazine’nin ana girdisi olarak görüldüğünden sendikaların talepleri kabul görmüyor.   Asgari ücret, vergi dışı bırakılmasa bile en azından vergide adalet sağlanarak “ az kazanandan az, çok kazanandan çok” vergi alınmalı.

Bu uygulama bile hayata geçirilse inanın yedi milyona yakın asgari ücretlinin yanı sıra, yüz binlerce memur, işçi giderek artan hayat pahalılığı karşısında rahat soluklanır.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar