Ordu
DOLAR18.6415
EURO19.5107
ALTIN1062.3
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Virüs ikramiyesi…

Korona belası aldığı canların yanında dar gelirlinin ekmeğine, aşına, işine ateş düşürdü.

Yüz binlerce işçi işini yitirirken, sabit geliri olan kamu çalışanı ile emeklinin satın alma gücü virüslü günlerde aşındı. Zor günleri fırsata çevirenlerin de etkisi ile olacak iğneden ipliğe her şeye her gün zam geliyor. Milyonlarca memur, emekli, dükkanı kapalı esnaf ve çiftçi düşük geliriyle zamma karşı yaşam mücadelesi veriyor.

Ocak ayında ortalama 220 lira zam alan memurun masrafı nisanda 468 lira arttı. Çarşı fiyatları dikkate alındığında harcamalar mayıs ve haziranda da artacak gibi. Gideri sürekli yükselen dar gelirli kitle elinde kalem kağıt hesap yapıyor, sorunların üstesinden gelmeye çalışıyor. Yaşam maliyetlerinin yüksekliği dar gelirlide travma yaratıyor.

Türkiye Kamu-Sen, zor günlerde biraz soluklanabilmeleri için memura bayram ikramiyesi ödenmesini talep etti. Yurttaşlara yapılan desteklerin artırılması örneğinde olduğu gibi memura verilecek ikramiyenin daralan piyasaya can suyu sağlayacağı kuşkusuz. Kamuda bayram ikramiyesi alamayan kesimin memur ve sözleşmeli personel olduğu dikkate alınırsa Türkiye Kamu-Sen talebinde son derece haklı. 2.5 milyonluk kitle dört ayda aşınan ücretlerin karşılanması, satın alma güçlerinin iyileştirilmesi için aslında “virüs ikramiyesi” ödenmesini talep ediyor. Öyle ya hemen hemen her kesime virüsün etkisine karşı koruyucu ve iyileştirici yardımlar yapıldı. Kamu çalışanından bu hak niye esirgeniyor? Onlar da haklı olarak “virüs ikramiyesi” istiyor.

Türkiye Kamu-Sen’e bağlı Türk Büro-Sen de gıda fiyatlarının son dört ayda yüzde 11.32, sağlık giderlerinin yüzde 8.6 zamlandığını, maaşların ortalama yüzde 6.5 eriğini açıkladı. Sendika bu tablo karşısında kamu çalışanlarına bayram ikramiyesi ödenerek yüzde 7’lere varan dört aylık kaybın karşılanmasını talep ediyor.

Hükümet ile toplu iş sözleşmesi masasına oturan yetkili konfederasyon, görüşmelerde diğer memur sendikalarının taleplerini siyasi iradeye kabul ettiremediğinden kamu çalışanı ile sözleşmeli personel yıllardır ikramiyeden yoksun. Bağıtlanan toplu iş sözleşmesinde ücret artışları düşük kaldığından maaşları çarşı pazar fiyatına yetişmiyor. Zamlar kısa sürede eriyerek anlamını yitiriyor.

Bir diğer konfederasyon Birleşik Kamu-İş ise geçtiğimiz yıl ağustosta bağıtlanan toplu iş sözleşmesinin tüm sendikaların katılımı ile yenilenmesi gerektiğini açıkladı. Hakem Kurulu’nun kararı ile memur ile memur emekli maaşına bu yıl yüzde 4+4, gelecek yıl için yüzde 3+3 zam yapıldı. Artışların ilk dört ay ,özellikle koronalı günlerde ne denli komik ve az olduğu görüldü. Kamu çalışanlarının diğer az gelirliler gibi açıklanan değil, pazardaki gerçek enflasyon karşısında ciddi hak kaybına uğradığı aşikar. Ocak’ta maaşlara yapılan yüzde 4’lük zam işe yaramadı. Temmuz’daki yüzde 4’lük artış da dertlerine çare olmayacak.

Bunda ötürü memur sendikaları bayram ikramiyesi ve sözleşmenin yenilenmesini dile getiriyor. Umarım talepleri, çağrıları siyasi irade tarafından karşılık bulur.

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar