Ordu
DOLAR13.8176
EURO15.6048
ALTIN791.13
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

VİZE NASIL ALINIR?

         Sık sık yurtdışına gittiğimizden senelerdir en çok karşılaştığımız soru, ''kolay vize nasıl alınır?'' sorusudur. Vize herhangi yazılı kaynak ya da kurala bağlı değildir fakat, bazı ufak ayrıntı işinizi kolaylaştıracaktır. Aslında vize uygulaması insanları sınıflaştıran, ötekileştiren bir tutumdur. Toplumları milliyetlerine göre sınıflandıran yeni dünya düzenidir! Bordo renkli pasaportlu fanilerin kanayan yarasıdır vize. Burada okuyacağınız tecrübe temelli tüyolar aklınızda dolaşan bazı tereddütlerin ortadan kaldırılması ve heyecanınızın yatıştırması için çilenizi hafifletebilir...                                                                                     

          Maalesef, dünyanın en pahalı pasaportunu kullanmamıza rağmen, itibarı hayli zayıftır. Batılı ecnebiler internetten sağladığı vizeyle ülkemize kolaylıkla giriş yapabilirken, herhangi bir alan sınırlaması olmayan hakaretlerin, her türlü aşağılanmanın yaşandığı vize mülakatları Türkler için stresli bir aşamadır. 

          Vize müracaatlarına giderken kıyafet seçimi önemlidir. Erkeklerin takım elbise, kadınların sade giysi tercih etmeleri olumlu bir başlangıçtır. Görüşmelerde görevliden gözlerinizi kaçırmayın, laubali hareketlerden, konuşurken elinizi yüzünüze götürmekten, saçlarınızla oynamaktan kaçınmalısınız. 

          Vize alabilmenin mantığını iyi kavramak gerekir. Vize memurunu vize talebinde bulunduğunuz sürenin bitiminde ülkenize geri döneceğinize ikna etmek durumundasınız. Memur, bu amaçla ne gibi bağ ve sebepler olduğunu anlamaya çalışır. Mal varlığınız, medeni haliniz, okulunuz, işiniz, aileniz ve sunduğunuz evraklar gerçekten başvurunuzun amacına uygun mu? Vize dosyanızda konaklayacağınız otel ve uçak rezervasyonları var mı? Vize yetkilisi, eksik evrak yahut şüpheli hallerde ek belge isteyebilir. 

          Kurumsal işyerinde çalışıyorsanız vize şansınız artmaktadır. Eğer bilindik firma değilse, bir takım zorluklarla karşılaşmanız mümkün. Hele işsizler riskli grupta yer aldığından taşı eksik okey takımı gibidir! Her türlü vize girişimi para ve zaman kaybıdır. Mülakatın, değerlendirme sonucuna yön verecek en ''etken madde'' olduğunu akıldan çıkarmayın. Vize amirinin verdiği soruları 'yes' veya 'no' yerine cümleler kurarak cevaplayın. Gereksiz teferruata girmek, sorulmayan şeyleri ekleyerek laf cambazlığı yerine kısa ve net cevaplar sizi avantajlı duruma getirebilir, olumsuz sonuçların yolunu kapatabilir.

          En önemlisi asla yalan beyan vermeyiniz. Amir, her defasında farklı biçimlerle sorarak niyetinizi çözmeye çabalar. Size yöneltilen sorular sinir bozucu, mantıksız olsa bile sakinliğinizi bozmayın. Değerli başvuru sahibi; elinizden geleni yaptınız ama her şeye rağmen pasaportunuza ret damgası vurulmasından kurtulamadınız, üzülmeyin! Her başvuru birbirinden bağımsızdır, dolayısıyla her zaman yeni şansınız vardır. 

*

İnsanlar serbestçe seyahat etsin diye!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar