Ordu
DOLAR15.836
EURO16.7396
ALTIN927.98
Arif KALAFAT

Arif KALAFAT

Mail: [email protected]

reader

VONA İKİ DUAYEN FIRINCISINI KAYBETTİ

Vona’nın Perşembe’nin iki duayen fırıncıları Yumrutaşlı Bahtiyar Otur (96) ile Koz Ağzı’ndan Şakir Besli (92) Amcalarım iki gün arayla bu fani dünyaya veda ettiler. Onların ardından iki cümle laf etmek, birkaç cümle karalamak benimde onlara olan borcumdur.

Yaşı itibariyle önce Bahtiyar Otur Amca’dan biraz söz edeyim. Düz Mahalle’nin Asri fırıncısı, dini bütün, koyu bir eski Ordusporlu, (deplasman dahil bütün maçlara giderdi) tam bir futbol hastası koyu bir Galatasaraylıydı ki çocuklarının isimleri Turgay, Metin, Suat idi. Daha ne olsun. Koyu bir Demokrat Partiliydi. (Bir Süleyman Demirel hayranıydı.) Düz Mahalle’de Baba ocağı evimizle aramızda bir ev mesafede olan ve asla selamsız geçmeyen bir komşumuzdu. Köylere servisle taşınan ve bir kornayla çitlere bırakılan ekmek araçlarının önderi, çocukluğumuzda bize solcu diyen ama çaktırmadan bizi çok sevdiğini bildiğimiz, namaz vakitlerinde camiye koşarak giden tüm ilçenin hepimizin Fırıncı Bahtiyar Amcasıydı.

Şakir Besli Amca’dan bahsetmemin sebebi ise Şakir Amca’nın Vona’da merhum kardeşi Nurettin Besli Ağabeyle birlikte minibüs durağından Cumhuriyet Caddesi girişinde sol kanatta fırıncılıkta gece gündüz tam bir kamu görevi yapmış, ailecek bayram ve ramazan aylarında fakire fukaraya sahip çıkan merhametli bir insan olmasıydı. Rahmetli babam köfteci bol kepçe Hasan Kalafat ile Cumhuriyet caddesinde karşı karşıya yıllarca komşuluk yapmış, babam için iyi bir arkadaş ve iyi bir dosttu. Çocukları büyüyüp  yuvadan uçunca  ve de yaşı ilerleyince  kendi evinin altındaki iş yerinde un, kepek ve otomobil lastikleri  satmaya yönelmiş saygı değer nevi şahsına münhasır başında denizci şapkası gözünde güneş gözlüğü ile gezen hal hatır soran bir amcamızdı. Hafızamda en son  kalan ise BMC kamyonundan sonra otomobiliyle Vona’da sık sık gezmelere  veya tura çıkması ve yolda karşılaştığı dost ve arkadaşlarını kornayla selamlamasıydı. Perşembe ve Vona  olarak, bu ilçenin bir esnafı olarak takdire şayan ilçede  yaşantıları ile esnaflıkları ve de insanlıkları ile iz bırakan esnaflardı. Onların hakları ödenmez.  Şu Gök Kubbede Hoş bir Seda  bıraktıklarına inananlardanım. Ruhları Şad Mekânları Cennet Olsun İnşallah. Yazım Sözüm Arif Olana Arif Olan Anlar.

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar