Ordu
DOLAR15.9797
EURO16.9006
ALTIN947.69
Yalçın Şimşek

Yalçın Şimşek

Mail: [email protected]

reader

Vur kadına!..

Koronavirüsle birlikte takke düştü, kel göründü... Günlük yaşamın rutini değişince; kaygıdan korkuya, dehşetten şiddete, kâbustan öfkeye dek tüm olumsuz duygular sökün etti birbiri ardı sıra.

Evlerde şiddet arttı, boşanmalar hızlandı, diyor bu konuda yapılan tüm araştırmalar.

Salgın öncesi özellikle büyük kentlerde yaşayanların kimi bedeni, kimi beyni yorgun olarak dönüyordu eve. Uzak işyerleri ve yoğun trafikte kaybolan zaman da eklendiğinde, 24 saatlik bir günün kaç saatinde bir arada oluyordu ki eşler?..

Yaşamak alışkanlık demekti ve alışkanlık her yerdeydi... Çoğu evde, “Hoş geldin kocacığım”, “hoş bulduk karıcığım”la başlayıp, “Çocuklar dersini yaptı mı?” ya da “akşam yemeğinde ne var?”la devam edip gitmiyor muydu diyaloglar?..

Yemek boyu devam o kısa, ne var ne yok sohbetinin ardından, aceleyle masalar toplanıp, çocuklar odasına, eşler de televizyon karşısına geçmiyor muydu?

Ardından uyku... Sabah da kalkma faslıyla devam etmiyor muydu yaşamın günlük rutini? Ve hafta sonları hariç, hep tekrarlanıyor muydu aynı davranışlar?

Sahte hayatların, yapmacık rolleri değil miydi tüm bunlar? Ama bir virüs gelip insanları günlerce evlerine kapatınca işin rengi değişti.

Artık salgın öncesi 3-4 saatlik birliktelik sona ermiş, eşlerin gün boyu birlikteliği başlamıştı.

Gerçek duygu ve gerçek kişilikleriyle yüzleşmek zorunda kalacaktı herkes. En can alıcı soru ise, kimin kime ne kadar katlanabileceğiydi.

Yine ortaya çıkacaktı gerçeklerin acı yüzü; önce şiddet, ardından da boşanmalar damgasını vuracaktı tahammülsüz hayatlara...

Tarih bir kez daha tekerrür edecekti; her doğal afet, her savaş ve her salgın hastalık döneminde olduğu gibi yine aile içi şiddet hortlayacak ve fatura yine kadın ve çocuklara çıkacaktı.

Oysa aradan yüzyıllar geçmiş, medeniyet ilerlemiş, eğitim yaygınlaşmış, kadınlar az çok yeni haklar elde etmişlerdi. Ama tüm bunlar ve aradan geçen asırlar bile değiştirememişti kadın ve çocukların makûs tarihini!..

İnsanlığın Mars’ta patates yetiştirmeye kalktığı bu çağda bile hala, “vur kadına, vur çocuğa” mantığı geçerliydi. Anlaşılan koronavirüsün faturasını da kadın ve çocuklar çekecekti.

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar