Ordu
DOLAR18.6453
EURO19.317
ALTIN1052.0
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Vurguncular…

Dünya ölümcül koronavirüse karşı yoğun mücadele yürütüyor.

Çin’den tüm dünyaya yayılan çağın vebasına karşı her ülke sıkı önlemleri hayata geçiriyor. Türkiye ölümcül virüsün etkisini göstermeye başladığı andan itibaren gereken tedbirleri geciktirmeden uygulayan ülkelerin başında geliyor. Sıkı önlemlere rağmen 2 vaka saptandı. Diğer ülkelerdeki hastalık ve ölüm sayılarına bakıldığında “Türkiye başarılı bir sınav verdi” diyebiliriz. İran ve İtalya’nın önlemleri ıskalaması çok sayıda ölümlerle pahalıya mal oldu.

Türkiye’de okulların ve üniversitelerin tatil edilmesi, spor karşılaşmalarının seyircisiz yapılması, zorunlu olmadıkça yurt dışı seyahatlere kısıtlama getirilmesi yerinde bir karar. Hekimler, virüsün en çok kalabalık ortamı sevdiğini belirterek buralardan kaçınmak gerektiğini ve ellerin sık yıkanması uyarısını sürekli yapıyor. Bu doğrultuda okulların tatil edilmesi ve maçlara seyirci alınmaması doğru karar.

Hafta sonu Galatasaray-Beşiktaş, Trabzonspor-Başakşehir maçları oynanacak. Her iki maç Süper Lig’de şampiyonluğu doğrudan etkileyecek türden. Taraftar, tribünlere gidemese de izlemek için kahvehane, lokanta, otel lobileri ve mahallî gibi kalabalık ortamlara girecek. Buralarda risk var. Maçlar şifreli kanal yerine, açık kanaldan, her yerden izlenebilen TRT’den yayınlansa kimse evinden çıkmaz. Böylelikle olası risk önlenmiş olur. Bu konuda karar almakta geç kalınmış değil. Cumhurbaşkanlığı’nın talimatı ile maçlar TRT’den yayınlanabilir, taraftar evinde, işyerinde rahatlıkla maçları izler, sokağa çıkmaz.

Asıl değinmek istediğim, koronavirüsü fırsat bilen vurgucuların yüz kızartan tutumları. Süreci son derece başarılı yürüten Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın ilk vakayı açıklaması ile vatandaş marketlere ve bakkallara koştu. Raflardaki makarna, yağ, pirinç, un, kağıt havlu, peçete, kolonya ve temizlik ürünlerini boşalttı. Panik halinde davranan vatandaşın gıda ve temizlik ürünlerini evinde depolamasına hiç gerek yok aslında. Belki de bir süre sonra çoğu ürünleri çöpe atacaklar. Zaten Ticaret Bakanlığı ile üretici firmalar yeteri kadar stok bulunduğunu açıkladı. Nedense tatmin olmayan insanlar “eve kapanırız” kaysı ile alışverişi abarttı da abarttı.

Alışveriş çılgınlığını fırsata çeviren bazı utanmazlar bir anda makarna, un, yağ, kolonya, maske ve temizlik ürünlerine aşırı zam yaptı. Fiyatlar dörde beşe katlandı. Marketlerde bulunmayan ürünleri internetten fahiş fiyatla satmaya çalıştılar. Kuşkusuz, vatandaşın kaygısı utanmaz fırsatçılara yaradı. Neyse ki, Ticaret Bakanlığı anında denetimlerle bu vurgunculara göz açtırmama mücadelesi başlattı. Gerekirse yüzsüzlere hapis cezası bile uygulanabilecek.

Toplumun kaygısını fırsata çeviren yüz karası kişi ve firmalara karşı ortak tavır almak zorundayız. Sadece denetim ve polisiye önlemlerle değil, insanların sağ duyulu, kaygıdan uzak tutumları vurguncuların hevesini kursağında bırakacağı gibi, toplumdaki panik havasını da kıracaktır.

Devlet, gerekli açıklamaları yapıyor, önlemleri alıyor.Dünyayı kasıp kavuran ölümcül virüsün elbette sonu gelecek. Önemli olan iki aylık dönemde hekimlerin uyarılarına titizlikle uyulması, toplumun panik havasından uzaklaşmasıdır. Eğer uyarıları ciddiye alıyor, kişisel bakımınızı ve temizliğinizi aksatmıyorsunuz zaten olağan yaşam sürüyor.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar