Ordu
DOLAR15.9597
EURO16.91
ALTIN947.21
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

WHATSAPP'I SİLELİM Mİ, SİLMEYELİM Mİ?

Mesajlaşma savaşının galibi kim olacak? Mobil pazarda teknoloji devleri mesajlaşma ringinde zirveye yerleşmek için büyük çaba gösteriyor. Fakat bu zorlu yarışın gerçekten kazananı olmak kolay değil. Dünyada egemen teknoloji şirketleri WhatsApp, Telegram, Viber, Signal, Line, Snapchat ve WeChat aralarındaki bu dev rekabette kazanmak için her şeyini ortaya koyuyorlar. Mesajlaşma uygulamaları üzerine yatırımlarına gittikçe artan hızla devam ediyorlar. Akıllı telefonlarla beraber hayatımıza birçok yenilik geldi. Ama en önemlisi de mesajlaşma uygulamalarıyla yaşandı. Bir dönem kullanıcılar için çok önemli yer edinen SMS, yeni mesajlaşma uygulamaları video, fotoğraf paylaşım imkanı, sesli ve görüntülü sohbet avantajları sayesinde artık cazibesini tamamen kaybetti.

            Hükümetlerin sosyal mecralardan bilgi talepleri her geçen gün artıyor. Zaman zaman çeşitli açıklamalar yaparak ''veri gizliliğinin'' önemini vurgulayan şirketlerin gizlilik ilkesine uyduğu pek söylenemez. Gizlilik ihlali ve veri paylaşımı yapmayan var mı? 4 Ocak tarihinde açıklanan ve kullanıcılarına bildirim yollanan WhatsApp sözleşmesi kullanıcıları tedirgin etti. Her ne kadar bu süre 15 Mayıs'a ertelense de sonucun değişmeyeceği kesin. 2016 yılından itibaren zaten kullanıcı bilgilerini toplayan ve sınıflandıran Whatsapp şimdi paylaşım için açıktan onay istiyor. İstemenin ötesinde dayatıyor. Tehlikenin boyutu çok büyük! Bundan sonra WhatsApp sayfasında paylaştığınız her şey Facebook ve ona bağlı yan şirketler tarafından her yerde kullanılacağı için en ufak mahremiyetiniz kalmayacak. ''Avrupa Bölgesi'' insanları özel yasalarla korunduğu için bu değişiklik sadece Türkiye ve üçüncü sınıf ülkelerde aktif olacak. Bu ''dijital diktatörlüğü'' Avrupa'ya yapamıyor, yani göze alamıyor. Her zaman olduğu gibi burada da Batı'nın Türklere karşı ikiyüzlü tavrı ortaya çıkıyor. Fakat Türk Devleti bu acı olayda çok pasif kalmıştır. Direksiyonun başındakiler ahaliyi falanca uygulamaya geçmeleri hususunda tavsiye edeceklerine Türk halkına reva görülen bu çirkin muameleye karşı sert bir duruş sergilemeli ve WhatsApp firmasına haddini bildirmelidir. Batı, dün de bugün de dişini etimize geçiren çakaldır! Ya Aslan olup çakalları kovalayacağız ya da koyun olup çürümeye mahkum olacağız...

            Herkes tercihlerinde serbesttir. Ben kimsenin işine karışacak değilim. Bugün gelinen noktada tüm sosyal medya kullanıcılarının kafası çok karışık. Herkes gibi ben de verilerin güvenliğinden ciddi endişe duyuyorum. Hiçbir mesajlaşma servisine güvenmiyorum. Buna Turkcell ve Türk Telekom da dahil. Bildiğiniz üzere TT yıllar evvel Lübnanlı bir adama satılmıştı. Koskoca yerli kurumu batırınca tekrar bize geri dönmüştü. Yani yerli dediğiniz bir firma bile gün gelip ecnebilere satılabiliyorsa neden yerli şirketlere güveneyim? Yerli anlık mesaj servisleri palazlandığında tıpkı WhatsApp gibi verileri başka yerlerde paylaşmayacağını kim garanti edebilir? Eğer bir uygulama firması benim bilgi ve belgelerimi üçüncü şahıslar veya kurumlarla paylaşıyorsa bunun ülkesinin veya milliyetinin hiç bir önemi yoktur. Dolayısıyla ortadaki ''malzemenin'' biz olduğundan bahsetmeye bile gerek yok. Whatsapp gizlilik politikasını beğenmeyen kimi vatandaşlar uygulamayı telefonlarından silerek, kimisi de alternatif platformlara yönelerek tepkilerini gösteriyor. Ancak ne yazık ki, önümüzde pek farklı bir seçenek yok. Hepimiz şu anda tehlikeli bir durumda teknoloji şirketlerinin insafına kalmış vaziyetteyiz. Sosyal medya şirketleri, geçmişteki “müşteri velinimettir” sözünü artık “müşteri verinimettir” şekline dönüştürdüler.

*

Cep telefonu aslında bir izleme cihazıdır, ara sıra görüşme yapmanıza da izin verilir...

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar