Ordu
DOLAR13.4726
EURO15.2894
ALTIN793.59
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

YA İHRACAT YA İFLAS!

Korona virüs salgınıyla birlikte dünya ekonomisinde taşlar yerinden oynadı. Küresel ekonomide artık yeni oyunlar oynanıyor. Durum bu yönde ilerleyince kimi büyük hacimli şirketler yeni yılı göremeden dibi boyladı! Küresel talebin düşmesi iç talepteki daralmayla birleşince ''tatlı kârlar'' anlamını yitirmiş oldu. Artık dünya değişti. Mevcut şartlarda hiçbir firmanın ekonomisi güvende değil. Şartlar daha zor ve daha ağır. Ülkemizde artık eski yerli rakipler yanında dünyadan aynı işi yapan büyüklü-küçüklü firmalar Türkiye pazarına girerek,

iç piyasadaki pasta dilimini daha da küçültüyor. Ekonomik büyümeyi sürükleyen temel faktörlerden biri ihracattır. Bilinmeyenin yarattığı korkuyla zamanında ihracata girişmeme kararı olan pek çok firma şimdi bin pişman, bin perişan...

            Beklenmedik anda gelen salgında ekonomik buhrana hazırlıksız yakalanan işletmelerin kötü sonuçlarından bazılarını şöyle sıralayabiliriz. Bir kısım firma iflas edip, kapandı. Hazırlıksızdılar, bir şey yapamadılar. Bir kısmı iflasa direnip, konkordato ilan ederek borçlarını yapılandırdı. Bazıları, sektöründeki dünya devleri ile rekabet edemedi, kimi satıldı veya kapatıldı. Kendini sadece dar bir coğrafi bölgeye sıkıştıran pek çok iş kolu ise yabancı şirketlerin ya bayiliğini ya da fason üretimini kabul etmek zorunda kaldı. Kimisinin yatırım davranışları olumsuz yönde etkilendi ve büyüme performansları sınırlandı.

Pekala bu yaşanan kriz süreci geçici mi? Hayır. Her an tekrar edebilir. Döviz kurundaki sık ve  yoğun dalgalanmalar iç ticareti frenliyor. Böyle hallerde zararın neresinden dönülürse kardır mantığı devreye sokulabilir. Bu gerçekleri görerek ve kabul ederek firmanıza yeniden bir çeki düzen vermeli, rekabet ortamına hazırlıklı olmalısınız.

Bu durum bir keyfiyet değil yaşamak, ayakta kalmak için bir zorunluluktur. Aksi halde yıkılış kaçınılmazdır.

            Neden böyle konuşuyoruz! İç pazardaki piyasa çalkantılarından kurtulabilmek dış ticareti gereksinim haline getirmektedir. Sınırları gittikçe şeffaflaşan dış pazarda yer almak isteyenler ancak bu kıskaçtan kendini kurtarabilir. Bilindiği üzere dünyada hiçbir ülkenin ihtiyaçlarını karşılayacak miktarda kaynağa sahip olduğu söylenemez. Bu nedenle ülkeler ve firmalar ihtiyaç duydukları ürünleri başka yerlerden temin etmek zorundadır. Dış ticaretin olmadığı bir dünya günümüzün ekonomik gerçekleriyle bağdaşmamaktadır. Çünkü, küresel dünyada dışa açık toplumların refah seviyeleri, kapalı durumdakilere göre  daha hızlı artmaktadır. Kendinizi sorgulayın ama asla cesaretinizi yitirmeyin! Bilmeniz gereken son tespit ve ikazımız şu; tasarıma dayalı üretim yapanların, diğer şirketlere oranla faaliyetlerini daha emin adımlarla yürütmeleridir. 

*

Geride kalmayı kendine yediremeyenlere!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar