Ordu
DOLAR15.8769
EURO16.8435
ALTIN942.55
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

Yağmur Duası

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın, Cuma namazı sonrası müminlerin yağmur duasına katılmasını istemesi çok tartışıldı. 

Meteorolojinin hava tahin raporunda tüm Türkiye’de 4 gün yağmur yağacağı da aynı saatlerde açıklanmıştı. 

İstanbul’da Cuma sabahı yağmur yağmaya başlamıştı, olsun!

Teknoloji harikası cep telefonlarından da havanın bir gün sonra nasıl olacağını öğrenmek mümkün… Yayla bekçimiz çoban Ali Tepe de, artık havaya bakıp bir tahminde bulunmuyor; cep telefonundan öğreniyor. 

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın çağrısında bir yanlışlık yoktu, bilimsel verileri dikkate almamaktan öte!

Neyse, bu bizim takılıp kalacağımız bir husus değil. İnternette küçük bir dolaşıma çıkan 3240 yıl önce insanların dua etmek yerine baraj yaptığını öğrenebilir. 

***

Günümüzün sorunu, iklim değişikliği… 

Bir çevreci olarak iklim değişikliği konusunda yazdıklarımı isteyen gazetemiz arşivlerinde bulabilir.

Türkiye Çevre Platformu (TÜRÇEP) 2005 yılından bu yana yenilenebilir enerji ile iklim değişikliğine dikkati çeken kaç bildiri yayımladı; say say bitmez… 

Türkiye su fakiri bir ülke (neden olarak Anadolu bozkırı dendiğini hatırlatırım).

Suyun doğru kullanılması yönündeki çabaları da buna katarsanız, sorunun parçası değil, çözümün parçası olursunuz.

Önce suyun (derelerin, nehirlerin) HES’lerle kirletilmemesi… Suya erişimin kolaylaştırılması… Tarımda yüzey (vahşi) sulama yerine sızdırılmalı sulamaya geçilmesi gibi seçenekler tercih edilmeli. 

*** 

Kuraklığa karşı önlemler arasında yağmur ormanlarının korunması, üç tarafı denizlerle çevrili Türkiye sahillerinin yeşil bandının korunması (mutlaka korunması) yetmez; Anadolu bozkırlarını nasıl yeşillendireceğimizi de düşünmemiz lazım.

Şöyle de söyleyebilirim: iklim değişikliği ile sahillerimizde ısının 1 (bir) derece, iç bölgelerde ise 2 (iki) derece artacağı yönünde bilgilendirmeler yapılıyor. Bu sıcaklık sebebiyle Konya havzasından 2,5 milyon nüfusun başka yerlere göçünü önlemek istiyorsak, iklim değişikliğine karşı önlemlerimizin neler olduğuna acilen karar vermemiz lazım… 

Bu, yağmur duası ile çözülecek bir husus değil! 

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar