Ordu
DOLAR18.6465
EURO19.5435
ALTIN1077.6
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Yakarsa dünyayı garipler yakar

Kısacık yaşamında hem cehennemi hem de cenneti yaşadı gariplerin, ezilenlerin, kıyıya atılanların, unutulanların “Müslüm Babası”.

Arabesk müziğin efsanelerinden Müslüm Gürses’in acı ve travmalarla dolu yaşam öyküsünü anlatan, geçen hafta gösterime giren  “Müslüm Baba” seyirciye duygu dolu anlar yaşatıyor.  Baba lakaplı sanatçının sesi kadar hüzün dolu yaşamı da bir hayli sarsıcıydı. Kısa ömründe hep acı çekti, sonunda yakaladığı mutluluğa amansız hastalığı engel oldu.

“Ayla” filminin yapımcısı Mustafa Uslu’nun hiçbir masraftan kaçınmayarak kotardığı “Müslüm Baba”  sanırım beklentilere koşut salonlarda 10 milyona yakın izleyiciyi yakalayacak gibi.  “Ayla”nın da yönetmeni Can Ulukay ile Ketche’nin kamera arkasına geçtiği sezona damgasını vuracak filmlerden biri olacak “Müslüm Baba” ilk sahnesinden son sahnesine dek izleyiciyi avucunun içine alıyor. Sanatçının Urfa’dan başlayıp, Adana ve İstanbul’a süren hayat yolculuğunu gözler önüne seriyor.

Son derece katı sarhoş babanın (Turgut Tunçalp) baskısı altında ezilen Müslüm ( Şahin Kendirci- sanatçının çocukluğunu oynuyor) kardeşi Ahmet ile birlikte şefkatli annesinin (Ayça Bingöl) kanatlarına sığınıyor. Bir yanda babanın evde yarattığı şiddettin travmasına yaşayan Müslüm, diğer yanda Tanrı vergisi sesini değerlendirmek için çalmadık kapı bırakmıyor. Zalim Baba, oğlunun ses yarışmalarına katılmasını engellemeye çalışsa da Müslüm, Adana Halkevi’nde tanıştığı saz hocası Limoncu Ali’nin (Erkan Can) desteği ile katıldığı yarışmada birinci oluyor. Ne var ki bu sevinci babasının annesi ve kız kardeşini öldürmesi ile yaşamı boyunca unutamayacağı hüzne dönüşüyor.

Yaşadığı acıyı içine gömerek Limoncu Ali’nin öğütleri ile kişiliğini oluşturmaya başlayan Müslüm (Timuçin Esen)  Adana pavyonlarının aranılan sesi olur. Sesinin ünü ta İstanbul’a kadar gider. Arabesk’in ustaları Ali Tekin Türe ile Burhan Bayar, Müslüm’ü dinlemek için Adana’ya gelir. Dinledikleri son derece etkileyici ses karşısında apışıp kalırlar. Ve Müslüm’e İstanbul yolu açılır. Her iki ustanın aracılığı ile plakları ve kasetleri yüz binler satar. Çocukluğunda kardeşi ile birlikte boş dondurma kornetini yalayan Müslüm, pararaya para demez. Ne kadar paraya ve üne kavuşsa da babasının yaşattığı travmayı, annesinin öldürülmesini, çektiği yoksulluğu hiçbir zaman unutmaz. Hüzün dolu görüntüler hep gözünün önünde canlanır. Çok para kazanması da mutlu etmez Müslüm’ü 

Artık gazinoların renkli ışıklarına yazılır adı. Özel bir seyirci kitlesi edinen Müslüm, bir yandan da film çekimlerine başlar.  Filmleri Anadolu’da seyirci rekoru kırar. Söylediği şarkılarla milyonların sevgisini kazanan Müslüm’ün kendisini jiletleyecek kadar alt sınıftan gençlerin oluşturduğu aşık kitlesi oluşur. Öyle ki, Gülhane konserinde yoksul gençlerden oluşan kitlenin arasından biri Müslüm’ü bıçaklayacak kadar kendinden geçmiştir.

Müslüm, sanat yaşamında zirvede iken Anadolu turnesinde tanıştığı çocukluktan beri vurgun olduğu  Muhterem Nur’un (Zerrin Tekindor) gönlünü kazanabilmek için peşini bırakmaz. İlk başta ilgisine karşılık vermeyen Muhterem Nur’u nikah masasına oturtmayı başarır. Aralarında yaş farkı olsa da Müslüm’ün sevgisine daha fazla koyamaz Yeşilçam’ın çileli oyuncusu.  İkisinin birbirlerine olan sevgisi, evlilikleri Müslüm’ün alkol tutkusundan aralıklarla sekteye uğrasa da Muhterem Nur’un özverisi evliliği ayakta tutmayı sağlar.

Sesinin gücü ile yoksulluktan zirveye tırmanan toplumun kendisine yakıştırdığı unvan ile “Müslüm Baba” iyiden iyiye alkolün esiri olurken, sağlığı da giderek bozulmaktadır. Ve beklenen son gelir.

Seyirciyi baştan sona yürek yakan alabildiğine hüzünlü yaşam öyküsünün peşine takıyor ve bir anlamda yalın dille görselleştiriyor Müslüm Baba.

Müslüm Gürses,  hüzünlü yaşamıyla, söylediği şarkılar ve oluşturduğu kitle ile aynı kulvardaki Orhan Gencebay ve Ferdi Tayfur’dan çok farklı bir konuma sahip.  Belki de başarısı, bu denli geniş bir hayran kitlesine ulaşması bu farklılığın ürünüydü.

Kuşkusuz, Timuçin Esen, Zerrin Tekindor, Erkan Can, Şahin Kendirci, Ayça Bingöl ile Turgut Tunçalp başarılı oyunculukları ile filme büyük katkı sağlıyor. Limoncu Ali’yi canlandıran Erkan Can’ın kısa rolüne karşın muhteşem oynadığını belirtmekte yarar var.

Sonuçta, belki de yaşamı ve başarısı ileri ki yıllarda daha da irdelenecek Müslüm Gürses’i anlatan “Müslüm Baba” kayıtsız kalınmayacak, izlenecek yapım. Kendi deyişi ile “Anlatabildik mi?” diye soruyor film çıkışta seyirciye.

Sahi ne güzel söylemiş Müslüm Baba, “Yakarsa Dünyayı Garipler Yakar” diye.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar