Ordu
DOLAR18.6424
EURO19.6453
ALTIN1077.5
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

“Yakın Bu Evi”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun uğradığı saldırı karşısında sığındığı eve yönelik bir kadının “Yakın bu evi” diye bağırması sanırım uzun yıllar Türkiye’nin belleğinden çıkmayacak.

O kadının bağırışı 26 yıl önce Sivas Madımak Oteli’nde yakılan aydınlara karşı yapılan kırımın aynısı idi. Kendinden geçmiş, cahil karanlık kafalıların Çubuk’ta başlattığı linç girişimi yıllar önce Menemen’de devrim şehidi asteğmen Kubilay’ın yobazlar tarafından katledilmesinin yeni versiyonu idi. Güruh diye tanımlanan eli taşlı ve sopalı katil ruhluların saldırısı Kahramanmaraş-Çorum katliamlarının günümüze uyarlanmak istenen bilindik senaryo idi.

 Allah’tan Kemal Kılıçdaroğlu, cehaletin ve akıl tutulmasının eseri insanların elinden canını korumalarının sayesinde zor kurtardı. Ana muhalefet partisi liderine şehit cenazesinde iğrenç saldırıyı gerçekleştiren örümcek kafalı, yüreği kin dolu ucube insanların aramızda hala dolaşmaları son derece ürkütücü.

Her şehit cenazesine giden, ailelerin acısına ortak olan CHP Genel Başkanı’na Çubuk’taki linç girişiminde güvenlik zafiyetinin olduğu daha net anlaşılıyor. Kılıçdaroğlu’nun eve sığınmasının ardından gerekli takviyeler yapıldığı gün geçtikçe ortaya çıkıyor.

Bazı yetkililer “Ne işi vardı orada?” diyerek olayı küçültmeye, basitleştirmeye çalışıyor. Elbette ki, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasında büyük emeği ve katkısı olan CHP’nin Genel Başkanı orada bulunacak, şehit ailelerine yanında olduğunu gösterecektir. Hiç de öyle kolay savuşturulacak, unutturulacak bir olay değil karanlık linç girişimi, dile getirildiği gibi

Nasıl unutur toplum, vücudundan ağır taşı iki elinin arasına alarak makam aracına atan o kadını? Nasıl görmezden gelinir, belleklerden silinir “Yakın o evi ” diye çığlıklar atan kendinden geçmiş yüreğini öfke sarmış partili kadın? Nasıl gözler önünden gider her biri cellattı andıran hoş görüden yoksun o kalabalık?

Dedim ya, Kemal Kılıçdaroğlu’nu Allah korudu, canını zorlukla kurtarabildi gözü dönmüş saldırganların elinden .

Saldırıyı gerçekleştirenlerin adli kontrol şartı ile salıverilmesi hiç memnun etmedi toplumu. Yumruğu savuran Osman Sarıgün isimli baş aktör ile diğerlerinin hiçbir şey olmamış gibi adliyeden elini kolunu sallayarak çıkması gelecekte buna benzer eylem niyetinde olanları cesaretlendirecek.

“Yakın bu evi” diye bağıranın , ağırlığından fazla taşı Kılıçdaroğlu’nun makam aracına savuranın,  linç girişimine ön ayak olanların serbest kalması vicdanları incitti. Bu kadar mı basit ana muhalefet partisi liderine saldırmak, canına kast etmek?  İğrenç saldırının hiç mi karşılığı olmayacak?

Hele hele Osman Sarıgün’ün salıverildikten sonra sosyal medyaya düşen sırıtan, kahraman edasıyla elini öpenleri yansıtan fotoğrafına ne denilir, ne yorum yapılır acaba?   

Yerel seçim çalışmaları sırasında gerilen, sertleşen, ayrışan toplumun daha hoşgörülü, sevecen, birbirine anlayış gösteren bir ortama evrilmesi gerekirken Çubuk’ta gerçekleşen saldırı bunun hiç de kolay olmayacağını gösterdi.

Çok değil, bir hafta önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Kızgın demiri elbirliği ile soğutma zamanı ” diyerek, ekonomi, güvenlik ve dış işlerindeki sorunların ortaklaşa aşılması için “Türkiye İttifakı”na ihtiyaç bulunduğunu belirtmişti.

Cumhurbaşkanı’nın mesajına CHP dâhil muhalefet partileri olumsuz yaklaşmamıştı. Çünkü halkın önceliği iş, aş, ekmek ve hayat pahalılığının durdurulmasıydı. Öyle ya, seçimler de tamamlanmıştı. O zaman halkın sorunlarına çözüm bulunmalıydı.

Tam da bu aşamada Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan linç girişimi ortamı yeniden gerdi. Neyse ki, CHP’liler oynanmak istenen oyunu sezerek, sakin kaldı, tahrike kapılmadı. Ne var ki, o gözü dönmüşlerin serbest kalması toplum vicdanında karşılık bulmadı.

Yine de siyasetçiler, sağduyulu ve hoşgörülü davranarak gergin ortamı yumuşatabilir.   Zaten Kemal Kılıçdaroğlu, bu konuda üzerine düşeni fazlasıyla yapıyor.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar