Ordu
DOLAR15.5447
EURO16.2473
ALTIN907.37
Yalçın Şimşek

Yalçın Şimşek

Mail: [email protected]

reader

Yalan habere ceza


Birisi bana, “Türkiye’de sosyal medya kullanımı konusunda ne düşünüyorsun?” diye sorsa, “Kırk deli kuyuyu taşla dolduruyor, bir akıllı çıkarmaya çalışıyor,” diye yanıtlardım.

Eğer yanıtımı abartılı buluyorsanız, yanılıyorsunuz. Durum aynen böyle!...

Kitap okuma konusunda dünyada 86. sırada yer alırken, sosyal medya yalanlarında başı çekiyoruz!..

DESAM’ın raporuna göre, en fazla kitap okuyan ülkelerin başında yüzde 21 ile Fransa ve İngiltere, yüzde 14 ile Japonya ve yüzde 12 ile ABD başı çekerken, bu oran Türkiye’de sadece binde 1.

Türkiye’de dört kişilik bir ailenin ortalama cep telefonu ve iletişim masrafı, yılda 2 bin 76 liraya ulaşırken, bir yılda kitaba harcanan para ise sadece 5.5 lira!..

Okuduğumuz kitapların yüzde 45’i aşk, yüzde 43’ü ise din kitaplarından oluşuyor!...

Belki de siyasi kamplara ayrılan bir ülkenin okumayan vatandaşları olarak, gerçekler yerine yalanlara inanmayı tercih ediyoruzdur...

Oxford Üniversitesi Reuters Enstitüsü’nün 37 ülkede yaptığı araştırmaya göre, Türkiye, sosyal medya yalanları konusunda yüzde 49’luk bir oranla ilk sırada yer alıyor.

Yalan haber üretiminin Türkiye’deki kadar yoğun olmadığına inandığım Singapur, daha fazla dayanamamış ve  bu beladan kurtulmak için kolları sıvamış.

Geçtiğimiz günlerde okuduğum bir habere göre, Singapur hükümeti, internette ve sosyal medyada yer alan yalan haberlerin tespit edilmesini ve bunları yayanlara cezai yaptırım uygulanmasını öngören bir yasa tasarısını parlamentoya sunmuş.

Tasarı, yalan haber yayan kişilere 74 bin dolara kadar para veya 10 yıla kadar hapis cezası öngörüyor...

Cezaları yüksek bulabilirsiniz, ne de olsa Singapur 87 bin doları aşan, kişi başına milli gelir sıralamasında, Katar ve Lüksemburg’un ardından, dünya üçüncüsü.

Cezalar makul düzeye çekilip, Türkiye’de de benzer bir yasa çıkarılabilir diye düşünüyorum.

Tahribat gücü yüksek kitlesel bir silaha dönüşen yalan haber sarmalından başka türlü nasıl kurtulabiliriz?

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar