Ordu
DOLAR15.565
EURO16.2652
ALTIN900.39
Ali KUTLU

Ali KUTLU

Mail: [email protected]

reader

Yalnızlık Öldürür...

Mutlu ve sağlıklı bir hayatın sırrı nedir? Bu soru sanki doktorlardan ziyade felsefecileri daha çok ilgilendiren bir konu gibi duruyor.

Sonuçta böyle bir konuda yapılacak çalışmalardan ilaç firmalarına para kazandıracak ürünler çıkma ihtimali çok zayıf.

İnsanları sağlıklı ve mutlu kılan şey nedir sorusunun cevabını araştıran, inanılması güç ama 80 yıldır devam eden bir çalışma var.

''Harvard yetişkin gelişimi çalışması'' adlı bu çalışmada 724 erkeğin 1938'den günümüze kadar iş ve özel hayatlarına, beden ve ruh sağlıklarına yönelik en ince ayrıntısına kadar bilgileri, hastalıklarına yönelik her türlü tıbbi kayıtları depolanarak hayatın bu insanlara neler getirip götürdüğü incelenmiş.

Dikkatinizi çekerim 2’inci dünya savaşının kapıda olduğu, dünya tarihinin gördüğü en büyük ekonomik krizin kendini hissettirdiği bir dönemde adamların uğraştığı işe bakın.

Bu çalışmaya gece kondu bölgesinde yaşayan toplumun en fakir ve sorunlu kesiminden çocuklarla genelde toplumun üst kesimlerinden gelen Harvard koleji öğrencileri dâhil edilmiş. 2 yılda bir insanları arayarak hayatlarının nasıl gittiği sorgulanmış.

Bu insanların bir kısmı hayatta sıfırdan başlayıp en yukarı tırmanmış. Bunun tam tersi kafa üstü çakılanlar, alkolizm ve şizofreniye yakalananlar da olmuş.

Yüzlerce hayatın özeti olarak araştırmacılar bu kişilerden elde edilen devasa verileri değerlendirdiğinde insanları daha mutlu ve daha sağlıklı kılan şeyin ne para, ne de iş başarısı olduğunu en göze batan şeyin toplumda geliştirdikleri iyi ilişkiler olduğu sonucuna varmışlar.

Arkadaşları ve aile çevresiyle güçlü bağları ve uyumlu ilişkileri olan kişilerin daha mutlu ve bedenen daha sağlıklı olduğunu, sosyal çevresi kısıtlı olan insanlara göre daha uzun yaşadıklarını belirlemişler. 50'li yaşlarda güzel ilişkiler kuran insanların 80'li yaşlarda en sağlıklı yaşam süren insanlar olduğunu görmüşler.

Yalnızlık problemi çekin insanların, daha mutsuz olduklarını ve genel olarak orta yaşlardan itibaren sağlıklarının bozulup ve beyin fonksiyonlarının daha erken gerilediğini bulmuşlar.

Ayrıca şiddetli geçimsizliklerin yaşandığı evliliklerin sağlık için zararlı olduğu sonucuna varmışlar


Bu yazıyı yazarken rahmetli anneannem aklıma geldi.

Ölmeden önceki son 1 yılı gerçekten çok zor geçmesine rağmen pırıl pırıl bir akla sahipti.

Kavgadan uzak duran, en zor zamanlarda bile olumlu düşünmeye çalışan, dost canlısı sıcak kişiliğiyle adeta diplomasız hayat koçu, iyi ilişkiler uzmanıydı.

Sıklıkla büyük şehirde evlat yolu gözleyen veya huzur evinde yalnızlık çeken bir yaşlılık geçirseydi çok erken çökerdi diye düşünürdüm.

Rahmetli vefat ettikten sonra dedem ruh ve beden sağlığında hızlı bir çöküş yaşadı.

Ne diyeyim Allah kimseyi hanımından sonra bir başına bırakmasın.

Bu Amerikalıların işine akıl sır ermiyor. Cübbeli Ahmet hocanın bana sorsalardı bir kaç bin dolar karşılığında cevabını verirdim dediği '' Mars gezegeninde ne var ?'' sorusunun cevabını bulmak için bile milyarlarca dolar harcayabiliyorlar.

Gel de hocaya katılma... Bu kadar eziyete ve masrafa ne gerek vardı. Sıradan gün görmüş bir amca veya teyzeye mutlu ve sağlıklı bir hayatın sırrı nedir diye sor sana bunları anlatsın (Yüksek oranda ironi içerir)

Çok genç yaşta yitirdiğimiz şair Orhan Veli bir şiirinde

''Bilmezler yalnız yaşamayanlar

Nasıl korku verir sessizlik insana

İnsan nasıl konuşur kendisiyle Nasıl koşar aynalara

Bir cana hasret

Bilmezler '' diyor

Bilim insanları özet olarak yalnızlık öldürür, sosyal ilişki içinde olmak ise her açıdan yararlıdır diyor.

Önümüzde uzun bir bayram var. Bir yerlere kaçmak yerine hadi yolumuzu bekleyen büyüklerimizi ziyaret edelim, onları yalnız bırakmayalım.

Hiç değilse bunu onların akıl ve beden sağlığı için yapalım.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar