Ordu
DOLAR13.8176
EURO15.6048
ALTIN791.13
Av. Cansın ÖZEL

Av. Cansın ÖZEL

Mail: [email protected]

YALOM VE ÖLÜM ÜZERİNE

Şu sıralar, Irvin Yalom’un “Güneşe bakmak- Ölümle Yüzleşmek” kitabını okuyorum. Irvin Yalom, Stanford Üniversitesinden emekli olmuş ünlü bir psikiyatrist ve profesör.  En bilinen kitabı ise:  “Nietzsche Ağladığında”.

Yalom, kitabında “ölüm” üzerine düşüncelerini paylaşıyor. Ölümden korkan ve kendisine terapi için başvuran hastaların hikayelerini, ölüme ilişkin kendi düşüncelerini paylaşıyor.

Yalom, tanrı inancı olan bir yazar değil. Ona göre, ölümle yüzleşmesinde ona en çok yardım eden düşünce biçimi; nasıl yaşamadan önce yaşamın farkında değil isek; ölümden sonra da aynı şekilde ölüm korkusunun, yaşamamış olmanın ve sevdiklerini kaybetmiş olmanın farkında olmayacağımız düşüncesi.

Ve ölüm korkusunu en aza indiren en önemli ve etkili teorisi olarak; “dalgalanma” teorisinden söz edilebilir.

Dalgalanmadan kasıt esasında; kişinin yaşarken ailesine, çocuklarına, sevdiklerine ve çevresine bıraktığı iz ve yaptığı katkılar manasını taşır.

Yani Yalom’a göre; çevremizdeki insanlara ne kadar etki eder; ne kadar hayatlarına dokunabilirsek, hissettiğimiz ölüm korkusu o ölçüde azalacaktır. Çünkü, çevremizde yarattığımız dalgalanma etkisiyle, bedenen ölmüş olsak bile sevdiklerimiz nezdinde yaşamaya ve anılmaya devam ederiz. Ve bu durum, tanrı inancı olmayan kişiler için; sizi tanıyan son kişinin de ölümüne kadar devam edecek bir süreçtir.

İnançlı insanlar için ise, kanaatimce ölüm korkusu ve endişesi daha az olacaktır. Zira, inançlarına göre iyi insan oldukları müddetçe bedenen ölseler de, ruhen huzurla yaşamaya devam edecek ve mevcut dünyanın aksine, esas yaşama ahirette kavuşacaklardır.

Yalom’un şu sıralar okuduğum kitabını, Ordu’da herkesin tanıdığı, bildiği, çok sevdiği, hayat dolu Hüseyin İlhan abimizin geçirdiği paraşüt kazası sonucu vefatı hasebiyle tekrar düşündüm. Yaşam enerjisi, neşesi, yapmak istediklerini ertelemediğine ve hayatı dolu dolu yaşadığına dair hepimizde yarattığı izlenim vefatını daha da üzücü ve sarsıcı kıldı kanaatindeyim. Ama bir yandan da Yalom’un bahsettiği dalgalanmanın etkisiyle; yaşam enerjisi ve neşesinin tüm sevdikleri nezdinde her daim hissedileceğinden, “güzel” anılacağından da zerre şüphem yok.  

Bu noktada Nietzsche’nin sözlerine de yer vermek gerekiyor:

“Yaşarken yaşayın! İnsan yaşamını tamamlayıp öldüğü zaman, ölüm taşıdığı dehşeti yitirir. İnsan doğru zamanda yaşamazsa, asla doğru zamanda ölemez!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar