Ordu
DOLAR15.8393
EURO16.7382
ALTIN926.25
Çetin GÜMÜŞ

Çetin GÜMÜŞ

Mail: [email protected]

reader

YAPTIKLARI VE YAPAMADIKLARIYLA  AK PARTİ

3 Kasım 2002 tarihinde başlayan Ak Parti iktidarı 20 yılı geride bıraktı. Ordu için Ordu Giresun Havalimanı hayalini gerçeğe dönüştürmeyi başardı. Ordu Üniversitesi, Ordu Çevreyolu, yeni yapılan stadyum, Ordu'nun Büyükşehir yapılması ve Şehir Hastanesi inşaatı ilimize kazandırılan ve devam eden en önemli yatırım hizmetleri oldu. Buraya yazamadığım birçok kamu kuruluşu binası, spor salonları, okullar ve diğer yatırımlar var.

Ülke genelinde yapılan karayolları, hizmete açılan havalimanları, okullar, hastaneler önemli yatırımlar bunlar sosyal devlet anlayışının bir parçası ancak SGK’lı işçi bir vatandaşın sadece SGK Hastaneleriyle sınırlı olan sağlık hizmet kısıtlamasını kaldırması, kapalı mekanlarda sigara içme yasağı getirilmesi  bir o kadar önemli hizmetler oldu. Öyle ki otobüs yolculuğu yapmak zorunda kalan hamile veya çocuklu aileler için anlayışsız sigara tiryakicileri yüzünden seyahatler büyük çile oluyordu. Müteahhitlere yaptırılan Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osman Gazi Köprüsü, 1915 Çanakkale Köprüsü  için verilen garanti araç ve  Şehir Hastaneleri  için garanti hasta sayısı verilerek ödemelerin yapılmasını  doğru bulmuyorum.  Gitmediğimiz hastaneler ve kullanmadığımız köprüler için neden 83 milyon insan bedel ödemek zorunda bırakılıyor. Bu hizmetler  3 yıl müteahhit desteğiyle yapılacağına Devlet bütçesinden gerekirse 10 yılda yapılmasını daha doğru buluyorum.

Çözüm sürecinde otobüs üstünde teröristlerin törenle karşılanması, sonrasında onlarca şehit verilmesi  ve Suriye politikasında güvenli bir tampon bölge oluşturup orada Suriyeli vatandaşları bakmak yerine sınır kapısının adeta gelişi güzel açılarak ülkenin her tarafına geçmelerine müsaade edilmesiyle yapılan maddi yardımlarla adeta Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları kendi ülkesinde ikinci sınıf vatandaş durumuna düştü. Bayramlarda 2 hafta sınırın diğer tarafına geçerek Suriye’deki akrabalarını ziyaret edenler bayram sonrası tekrar geri gelmelerine neden izin veriliyor? Türkiye genelinde Fethullah Gülen (Fetö) operasyonlarında yeteri kadar samimi olunmadı.  Ordu’da bu yapıya hizmet eden birçok kişi gözaltına alındıktan sonra serbest bırakıldı. Ak Parti içerisinde de Fetö ile resimleri olan kişiler ya bakan, bakan yardımcısı oluyor ya da önemli görevler verilerek adeta ödüllendiriliyor. Bir tarafta vatandaş malum bankaya kredi taksiti, fatura ödediği için sıkıntı yaşadı hapishaneye atıldı veya görevlerinden uzaklaştırıldı. Diğer tarafta cemaat toplantılarına katılarak kazanç sağlayan kişiler halen ellerini kollarını sallayarak normal hayatlarına devam ediyor  ve kamu kurumları tarafından da kollanmaya devam ediliyor.  Ak Parti içindeki önemli kişilerin çözüm sürecinde Abdullah Öcalan ve Fetö operasyonlarından önce Fethullah Gülen için söylediklerini unutanlar  varsa  internete bakarak hafızalarını yoklasınlar.

 Devlet, işverene özel sektörde çalışan bir işçi için asgari ücret olarak belirlediği rakamın altında maaş vermemesini aksi takdirde cezayla karşı karşıya kalacağı belirtiliyor ancak aynı devlet emekli vatandaşlarına asgari ücretin altında maaş veriyor. Ak Parti önümüzdeki seçimlerde eğer EYT olarak bilinen emeklilik zamanı sigorta gün sayısı tamamlanmış olmasına rağmen yaşını beklemek zorunda kalan vatandaşlar için bir düzenleme yapmazsa bu sefer ciddi sıkıntı yaşayacak gibi görünüyor. Pandemi  dönemi, döviz kurundaki dalgalanmalar ve son olarak Rusya-Ukrayna arasında yaşanan savaş sıkıntısından dolayı başta akaryakıt olmak üzere bütün gıda, inşaat, otomotiv vs. ürünlere ciddi zam geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan her fırsatta eski geçmiş yıllarda Cumhuriyet Halk Partisi iktidarını vatandaş yağ, şeker kuyruğuna girmek zorunda kaldı diye eleştirirken artık Ak Parti iktidarı zamanında da son aylarda yağ, şeker, patates, soğan kuyruğuna girmek zorunda kaldı.

Abdüllatif Şener, Erkan Mumcu, Ertuğrul Günay, İdris Naim Şahin, Ali Babacan, Ahmet Davutoğlu gibi kral çıplak diyen kişiler Ak Parti’den ayrıldı veya ayrılması yönünde baskı oluştu. Numan Kurtulmuş ve Süleyman Soylu’nun  Ak Parti’ye katılmadan önce Ak Parti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için söyledikleri arşivlerde ve hafızalardaki yerini koruyor. Ak Parti biraz özelleştirmeden gelen paralarında desteğiyle ülkeye  önemli hizmetler yaptı ancak son dönemde yanlışlıklar daha fazla olmaya başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kendi koyduğu 3 dönem kuralını kendi delmiş oldu. Gerek sivil toplum kuruluşları, dernekler, muhtar, belediye başkanı, milletvekilleri için 3 dönem şartı mutlaka uygulanması gerekiyor aksi takdirde o koltuklarda oturanlar adeta güç zehirlenmesi yaşıyor. Gelecek sene yapılması planlanan seçimlerde bir yanda Ak Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi’nin temsil ettiği Cumhur İttifakı diğer tarafta Cumhuriyet Halk Partisi, İyi Parti, Saadet Partisi, Demokrat Parti, Gelecek Partisi, Deva Partisi’nin bir araya geldiği Millet İttifakı’nda seçimleri kim kazanacak şimdiden merak konusu olmaya başladı. Her alanda kutuplaşma yaşandı,  artık yavaş yavaş seçim havasına girilmeye başlandı. Bu zamana kadar başta Ordu ilimize ve ülkemize yapılan hizmetler için emeği geçen herkese teşekkür ederiz.

 

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar