VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9331
EURO18.4099
ALTIN1039.3
Yalçın Şimşek

Yalçın Şimşek

Mail: [email protected]

reader

‘Yaratıcı’ mı yoksa ‘kanunsuz’ yıkım mı?

Bir önceki köşe yazımın başlığı, “Ordu’da yaratıcı yıkım” idi. Bu başlığı atmamın nedeni, 2008 küresel krizin ardından iktisatçıların dilinden düşmeyen bu kavramın, eskiyi imha ederken, yeniyi yaratan endüstriyel sürecini tarif etmesiydi.

Bana göre, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı (OBB) Dr. Hilmi Güler’in. 11 Şubat’ta Belde Evler için başlattığı imha süreci tam bir yaratıcı yıkımdı.

Tek farkı, onun eski olanı yıkmak yerine, eskinin güzelliğini tahrip eden yeniyi yıkmasıydı. Öyle de oldu...

Dr. Güler, büyük bir kararlılık göstererek Kirazlimanı’nda toprağın, denizle buluştuğu, yeşille mavinin kucaklaşarak dans ettiği o güzelim doğa harikasına, Belde Evler adıyla 17’şer katlı üç bloğun inşa edilmesine dur dedi.

Zaten Güler bu kararında yalnız değildi. Kentine sahip çıkan 25’i aşkın STK ve başta Kirazlimanı sakinleri olmak üzere 110 bin imza toplayan çevreci Ordulu da Belde Evler’in yapılmasına karşıydı. Sonunda OBB Başkanı Dr. Güler’in de dediği gibi, “Yanlış başlayan iş doğru bitti.”

Ancak kimi çevreler bu “yaratıcı yıkımı” desteklemek yerine kösteklemeye devam ediyor. Ordu’da bir yerel gazete, “Hukuksuz yıkım” başlığını atarken, bir ulusal gazete ise, “Mahkeme ‘durun’ dedi, ama yıkım devam ediyor,” demiş. Üstelik yıkımın, Ordu İdare Mahkemesi’nin verdiği yürütmeyi durdurma kararına rağmen yapıldığını öne sürerek olayı çarpıtmış!..

Neden böyle yapıyorlar, diye soruyorsanız yanıtı gayet basit. Çünkü yıkımı gerçekleştiren belediye başkanının partisine karşı oldukları için!..

Gelin, dört ay geriye gidelim ve Mustafa Kırlak’ın 9 Ekim 2019’da Ordu Olay’da “Kıyılar vatandaşın yasal hakkıdır” başlıklı haberine bir göz atalım.

Kırlak, Ordu Büyükşehir Belediye Meclisi’nin, Belde Evler’in inşaatını sürdüren konsorsiyumun yıkım kararına itiraz eden 4 ayrı dilekçesini görüşmek üzere olağanüstü toplandığını belirterek şöyle demiş:

“Yapılan görüşmelerin ardından oylamaya geçildi. AK Parti, MHP, Saadet Partisi ve Büyük Birlik Partisi meclis üyeleri, itirazların reddi yönünde el kaldırırken, CHP’li meclis üyeleri ise itirazların kabulü yönünde el kaldırdı. İtirazlar oy çokluğu ile reddedilirken, CHP’nin tutumu herkesi şaşırttı.”

Eğer bir insan bu güzel Ordu için taş üstüne taş koyuyorsa, kentinin tarihine, doğasına, çevresine sahip çıkıyorsa, onun hangi partili olduğunun ne önemi var?

Zaten Ordu, politikayı yaşamın bütünü yerine, sadece bir parçası olarak gören ve kentinin çıkarlarını her türlü politikanın üzerinde tutan insanlar sayesinde Karadeniz’de bir inci gibi parlamıyor mu?

Not: Belde Evler’in yapıldığı alanın eski halini gösteren bu fotoğraf, iki gün önce kaybettiğimiz Taşbaşılı arkadaşımız Şinasi Saka tarafından çekilmiştir.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar