Ordu
DOLAR15.8393
EURO16.7382
ALTIN926.25
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

Yaşam alanı kavgası

Yaşam Savaşı demeye dilim varmadı. Büyük gösterip, küçük şeylerden bahsetmek yakışık almazdı.

Örneğin, yaşam alanımız artık kırsal değil, kentler… Hurrrra deyip kentlere dolduk. Tarım topraklarını öksüz bıraktık… Üstüne üstlük son ikiyüz yılda sanayinin gelişmesi, aynı paralelde atmosfere salınan gazların artmasına neden oldu.

Dünya iklim değişikliğini; Türkiye ise, topraktaki canlıların tarım ilaçlarıyla, anız yakmalarıyla nasıl yok edildiğini konuşuyor…

Toprak, besin kaynağımız… İlk insanlar, avcı ve toplayıcı… Sonra gelen bizler,  ekip biçmeyi öğrendik.

Toprak bizim besin kaynağımız… Onu korumak, tarıma daha elverişli hale getirmek, yüz yıllar sonra makineli tarıma geçmek, üretimi artırdı. Verimli topraklar zenginliğin ölçütü oldu. Türkiye tarımı buğday üretimiyle Dünya’da kendine yeten 10 ülke arasına girdi.

Doç. Dr. Osman Nuri Koçtürk’ün, tarıma dayalı yazdıklarını anımsatmak isterim.

Koçtürk, görüşlerine 1975 yılını hedef yaptı. Eğer dünya beslenme konusunda bugünden yeni arayışlara gitmezse açlıkla mücadelede büyük sıkıntılar yaşanacağını defaten yazdı.

(Şöyle ki: Tarımda üretim artışı 2, 4, 6, 8, 10, 12, 14  -yedi kalemde 14 misli artarken; nüfus, yedi kalemde 2, 4, 8, 16, 32, 64, 128 basamağına çıkmış olacaktır…

Bu hesaplama her dönem için geçerlidir. Toprağın ve onun tarım sonucu verdiklerinin beslenmemizde ne kadar önemli olduğunu görmemiz lazım.

Vermeyince Mabut, neylesin mamut” diyemeyiz…  

***

Bu “ayrıntı”yı çevreci-aktivist Erhan Ünal’ın “Toprak Biterken” (1 baskı: 2017, Asikitap, 455 sayfa) araştırmasından bir alıntı yapmadan bitirmek, beslenme kaynağımız toprağa haksızlık olacaktı.

İnsanlığın uzun yaşam serüveni içerisindeki en önemli an, üretim denilen faaliyetin ilk defa bilinçli olarak gerçekleştirildiği an olsa gerek. O an bir insanın ilk defa bir buğday, ya da arpa tanesini çimlenebileceği beklentisiyle bilinçli olarak toprağa koyduğu andır.”

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar