Ordu
DOLAR18.6465
EURO19.5435
ALTIN1077.6
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Yaşamını kalbe adayan hekim

Sağlıklı yaşam için çalışan, çabalayan, emek harcayan, ömürlerini tüketen hekimler her daim övülesi mesleklerin başında gelir.

Uzun ve yorucu tıp eğitiminin ardından başarılı kariyerleri, araştırmaları ile yaşamlarını adeta insanlığa adar özverili hekimler. Tıpkı Alman Tıp Ödülünü kazanan Ordulu doktor Dilek Gürsoy gibi. Dünya yapay kalp üzerinde yürüttüğü çalışmalardan ötürü onu konuşuyor. Türkiye’nin gururu olan gurbetçi hekimin tek amacı kuracağı yapay kalp merkezi ile hastalara şifa dağıtmak, sağlığına kavuşturmak.  

Gürsoy, Aybastılı bir işçi ailesinin iki çocuğundan biri. 1960 yılında ailesi Almanya’ya göç etti. Almanya’da dünyaya geldi.  Babasını kalp hastalığından kaybettiğinde 10 yaşındaydı. Babasının ölümü ile sarsılan Dilek Gürsoy, o günlerde koydu aklına dünya çapında hekim olmayı, insanlara hizmet etmeyi. Azmetti, yılmadan çalıştı ve Düsseldordf Tıp Fakültesi’ni bitirdi.  Duisburg’da çalışırken kalp cerrahı oldu.

 Babasını 42 yaşında yaşamdan koparan kalp hastalığına karşı tedavi yöntemleri üretmek ve yapay kalp merkezi kurmak için sürdürdüğü çalışmalarla dikkat çekti. Çalışmalarından dolayı birçok ödüle layık görülen Aybastılı kalp cerrahı, son olarak Alman Tıp Ödülü’nü kazandı. 18 Kasım’da Düsseldorf’da gerçekleştirilecek törende ödülünü alırken, Türkiye onunla gurur duyacak.

Hiç kuşku yok ki, bu ödül yapay kalp çalışmalarında Dilek Gürsoy’a motivasyon sağlayacak,  zor süreçte yolunu aydınlatacak. 1960’lı yılların başında başlayan, ancak çok fazla ilerleme sağlanamayan yapay kalp çalışmaları umarım Dilek Gürsoy ve insanlığa hizmeti öncelik edinmiş diğer doktorların azmi, kararlılığı ve emeği ile kısa sürede başarıya ulaşır.

Kalp hastalıkları ölümlerde başı çekiyor. Türkiye’de 1.5 milyon kalp hastasının olduğu tahmin edilirken, 300 bin kişi kalp krizi geçiriyor, bunlardan 100 binden fazlası ne yazık ki ölümle sonuçlanıyor. İşte böylesine tehlikeli ve ölümcül bir hastalık.

Ülkemizde insanların kilolu ve hareketsiz olduğu, aşırı sigara tükettiği göz önüne alınırsa tehlike daha büyük ve ürkütücü. Kalp hastalığının tedavisinde kalp nakli çok önemli. Özellikle kalp yetmezliğinde. Ne var ki, organ bağışına olan duyarsızlık, ilgisizlik  nakilleri oldukça kısıtlıyor ve çok sayıda insan yaşamını yitiriyor ülkemizde. Halen 800 bin hasta kalp nakli bekliyor. Ama yetersizlikten ötürü kısa sürede nakil gerçekleşmiyor.

İşte bu ortamda yapay kalbin önemi açıkça kendini gösteriyor. Kalp cerrahı Dilek Gürsoy da gecesini, gündüzüne katarak yapay kalp çalışmalarını sabırla sürdürüyor.  Hedefi oluşturacağı yapay kalp merkezi ile babası gibi insanların ölmemesi, hayata tutunması.  Yaşamını kalbe adayan başarılı hekimimiz umarız  halen kullanılan 40-50 yıllık eskimiş teknoloji yerine geliştireceği  yenisi  ile insanlara umut olur, tıpta yeni dönem başlatır.

Alman Tıp Ödülü’nü kazanan Aybastılı Dilek Gürsoy, Almanya’da göçmen kız çocuklara yardımseverliği ve rol model olması ile de insanlığını en üst düzeye taşıyor, övgüyü hak ediyor. Yolu açık olsun. Dilek Gürsoy gibi kendini bilime ve insanlara adamış hekimlere çok ihtiyacı var Türkiye’nin ve dünyanın.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar