Ordu
DOLAR18.6459
EURO19.6741
ALTIN1078.8
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Yaşamını millete adamış lider

Yaşamını milletine adamış bir lider olan Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü 80. ölüm yıldönümünde sevgi ve saygı ile anıyoruz.

Emperyalizmin vahşi pençesi altında ezilen ulusu dehası ile kurtararak yeni bir devlet kuran Ulu Önder’in kısacık yaşamı sayısız zafer ve devrimlerle doludur. Arkadaşları ile birlikte kazandığı başarının ardından kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’ni dünyaya örnek olan devrimlerle çağdaş bir yola sokmuştur. Gerek savaşlardaki utkusu, gerek sonrasında hayata geçirdiği uygulamaları dünyaca kabullenilmiş ve örnek alınmıştır.

Esaret altındaki bir ülkede zor koşullar altında arkadaşları ile Türkiye Cumhuriyeti’ni kurarak kulluktan yurttaşlığa, ümmetlikten toplumsal bütünlüğe geçişi sağlayan, çağdaş bir ülke olmanın temelini atan Ulu Önder Atatürk’ün ne denli dahi ve büyük bir lider olduğu her geçen gün daha iyi kavranıyor.

O’nun ilkeleri, laik demokratik hukuk devleti anlayışı görmezden gelinmeye, unutturulmaya çalışılsa da ülkemizde ve dünyada yaşanan olaylar, ilke ve devrimlerinin ne denli ihtiyaç olduğunu açıkça ortaya koyuyor.

O’nun yüce devlet adamlığı, yokluklar içinde kazandığı tarihi zafer, gerçekleştirdiği devrimler, hafızalarda yer edinen “Yurtta Barış Dünyada Barış” sözü dünyaya hala esin kaynağı oluyor.

Ne yazık ki günümüzde bazı örümcek kafalılar kazandığı tarihi zaferleri, gerçekleştirdiği devrimleri görmezden geliyor,  küçük düşürmeye çalışıyor. Ama başaramayacaklarını bir türlü görmek istemiyorlar.

Ne denli karalarlarsa karalasınlar Türk ulusu Ulu Önderine sahip çıkıyor, ilkelerinin amansız savunucusu olduğunu her yerde gür sesle haykırıyor, milyonlarca yurttaş sevgisini, saygısını Anıtkabir’e koşarak gösteriyor. Ne yaparsa yapsınlar, halkın O’na karşı olan sevgisini, saygısını gönüllerden sildiremezler.  Türk halkı dahi adamlığını, ülkeye çağ atlatan devrimlerinin ne kadar yaşamsal olduğunun bilincinde. Bu bilinç azalmıyor, aksine her geçen gün çığ gibi büyüyor.

Ölümü Türk ulusunu derinden sarsmakla birlikte, dünya üzerindeki diğer milletler arasında da büyük yankı uyandırmıştı. Ölümünün hemen ardından dünya liderleri tarafından yapılan açıklamaların ortak noktası, O’nun dünyaya gelmiş çok nadir bir dahi olduğu, büyük devlet adamlığı ve diğer milletlere örnek olacak çalışmalarıydı.

Atatürk, devrimci ve ileriyi görebilen niteliklerinin yanı sıra, son derece başarılı bir komutandı.

Milli Mücadeleye önderliğiyle yön veren, milleti ile birlikte “ya istiklal ya ölüm” diyerek büyük zaferin kazanılmasında en büyük katkıyı sağlamıştır. Gerçekleştirilmesi çok güç, hatta olanaksız çok sayıda devrimleri hayata geçirerek, ülkeye çağ atlattı.

Türk ulusuna en büyük armağanı Türkiye Cumhuriyeti’ni kurması, çağdaşlığa yönelmesidir. Cumhuriyet’in ardından gerçekleştirdiği devrimlerle Türkiye çağ atlayarak dünyada saygın bir konuma geldi.

Kısa yaşamının son anına dek yorulmadan ülkesine hizmet eden dahi lider, Türk ulusuna armağan ettiği Cumhuriyet’e sahip çıkılmasını, korunmasını vasiyet etmiştir.

Atatürk’ü sevmeyenler, O’nun ilkelerini karalamaya, küçültmeye çalışanlar olsa bile Türk ulusu vasiyetini yerine getirmeye, Cumhuriyet’e sahip çıkmaya, korumaya sonuna dek kararlı.

Tüm 10 Kasım’lar yasa karşın, Atatürk’ün fikirlerinin en iyi şekilde anlaşılarak uygulanacağı günler olarak anılmalı. 10 Kasımlar da onu her seferinde daha iyi anlayarak, düşüncelerinden, ilkelerinden, devrimlerinden çok fazla yararlanarak, ülke için daha iyi neler yapabiliriz araştırılmalı, hedef gösterdiği yönde ilerlenmelidir.

Türk milleti, emanet ettiği Cumhuriyet’e her zaman olduğu gibi gönülden sahip çıkacak ve ona layık bir ulus olmayı kararlılıkla sürdürecek. Halk 23 Nisan’da, 19 Mayıs’ta, 30 Ağustos’ta, 29 Ekim’de, 10 Kasım’da ve her gün Anıtkabir’e koşarak Ata’ya olan sevgisini, bağlılığını zaten gösteriyor.

Dünyada Atatürk gibi kısacık yaşamını millete adamış başka bir lider yok. Ölümünün 80.  yıldönümünde bir kez daha minnetle anıyoruz.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar