Ordu
DOLAR18.645
EURO19.3212
ALTIN1051.2
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Yaşamını milletine adayan lider…

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü 81. ölüm yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.

Yaşamını milletine adayan Atatürk’e duyulan özlem her yıl biraz daha artıyor. Çağdaşlık yolunda gerçekleştirdiği devrimlerinin ne denli yaşamsal, zorunlu ve haklı olduğu, geçerliliğini koruduğu bugün halk tarafından daha iyi kavranıyor.

Yobazlar, küçük düşürmeye, itibarsızlaştırılmaya çalışsa da, halk her yıl 29 Ekim’de, 10 Kasım’da, 23 Nisan’da, 19 Mayıs’ta Anıtkabir’e akın ederek ona olan sevgisini coşku ile gösteriyor.

10 Kasım’lar Atatürk’ü anma, anlama ve anlatma günüdür. Büyük önderin Türk halkına armağanı olan, Türkiye’yi çağdaş ülkeler düzeyine ulaştırmayı amaçlayan devrimleri, ilkeleri, aydınlık düşünceleri, fikirleri gelinen süreçte daha iyi anlaşılıyor.

Esaret altındaki bir ülkede çok zor koşullar altında arkadaşları ile Türkiye Cumhuriyeti’ni kurarak kulluktan yurttaşlığa, ümmetlikten toplumsal bütünlüğe geçişi sağlayan, çağdaş ülke olmanın temelini atan Ulu Önder Atatürk’ün ne denli dahi ve büyük bir lider olduğu gün geçtikçe daha iyi kavranıyor.

Onun ilkeleri, laik demokratik hukuk devleti anlayışı görmezden gelinmeye, unutturulmaya çalışılsa da ülkemizde ve dünyada yaşanan olaylar, ilke ve devrimlerinin önemini net şekilde gözler önüne seriyor.

Onun yüce devlet adamlığı, yokluklar içinde kazandığı tarihi zafer, gerçekleştirdiği devrimler, hafızalarda yer edinen “Yurtta Barış Dünyada Barış” sözü dünyaya hala esin kaynağı oluyor. Türk ulusu Ulu Önderine sahip çıkıyor, ilkelerinin amansız savunucusu olduğunu her yerde gür sesle haykırıyor. Milyonlarca yurttaş sevgisini, saygısını Anıtkabir’e koşarak gösteriyor.

Ne yaparsa yapsınlar, halkın sevgisini, saygısını gönlünden sildiremez, unutturamazlar. Çünkü Türk halkı dahi adamlığını, ülkeye çağ atlatan devrimlerinin ne denli yaşamsal olduğunun bilincinde. Bu bilinç azalmıyor, aksine her geçen gün artıyor.

Ölümünün hemen ardından dünya liderleri tarafından yapılan açıklamaların ortak noktası, dünyaya gelmiş çok nadir bir dahi olduğu, büyük devlet adamlığı özelliği ve diğer uluslara örnek olacak devrimleriydi.

Atatürk, devrimci ve ileriyi görebilen niteliklerinin yanı sıra, son derece başarılı bir komutandı.  Milli Mücadeleye önderliğiyle yön veren, halkı ile birlikte “ya istiklal ya ölüm” diyerek büyük utkunun kazanılmasına en büyük katkıyı sağlayan komutandı.

Gerçekleştirilmesi çok güç, hatta olanaksız devrimleri zor koşullarda hayata geçirdi, Türkiye’nin yüzünün karanlık değil, aydınlığa, çağdaşlığa dönük olduğunu dünyaya ilan etti. Türk ulusuna en büyük armağanı Türkiye Cumhuriyeti’ni kurması, çağdaşlığa, aydınlığa yönelmesinin en güzel örneğidir.

Cumhuriyet’in ardından gerçekleştirdiği devrimlerle Türkiye’nin onurlu, saygın ülke konumuna yükselmesine öncülük etti. Kısa yaşamının son anına dek yorulmadan ülkesine hizmet eden dahi lider, Cumhuriyet’e sahip çıkılmasını, korunmasını vasiyet etmiştir. Türk ulusu vasiyetini yerine  getirmeye, Cumhuriyet’e sahip çıkmaya, korumaya sonuna dek kararlı.

Tüm 10 Kasım’lar yasa karşın, Atatürk’ün fikirlerinin en iyi şekilde anlatılacağı günler olarak kalmalı. Onun insanlığa ve ülkesine olan hizmetleri, yol gösterici devrimleri, ulusal ve uluslararası her ortamda kuvvetlice dile getirilmeli, anlatılmalı.

Kuşkusuz, 1881’de dünyaya gözlerini açan, bütün zorlukları, engelleri aşarak üstün utkulara ve eşsiz başarılara kısa sürede koşan Atatürk’ün ilkeleri, devrimleri ve düşünceleri bayraklaşarak sonsuza dek yaşatılacaktır.

Türk ulusu emanet ettiği Cumhuriyet’ i gönülden sahiplenecek, ona layık ulus olmayı kararlılıkla sürdürecektir.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar