Ordu
DOLAR13.4726
EURO15.2894
ALTIN793.64
Yalçın Şimşek

Yalçın Şimşek

Mail: [email protected]

reader

Yaşasın hayat!

Psikolog-Yazar Şule Öncü, öfke ve nefretin sıklıkla birbirine karıştırıldığını belirterek, iki duygu arasında net bir ayrım yapıyor.

Öncü, “Öfke bir duygu, nefretse yüktür, öfke akuttur, nefret kronik... Öfke ifade edilebilir, anlaşılabilir; nefretse dilini anlayamadığımız dayanılmaz bir gürültü, ruhsal kakafonidir. Öfke bir şeylerin yolunda gitmediğinin habercisidir, nefretse yoldan çoktan çıkmış olmanın bir sonucudur”, diyor.

Şimdi durduk yerde nefret de nereden çıktı, demeyin; nefret günümüz dünyasında o kadar yoğun ki, nerdeyse öfkeyi çoktan unuttuk.

Sanki şu koca dünyayı esir almışçasına kin ve nefret her yerde. Üstelik de kitleselleşerek yayılıyor...

O kadar sorumsuzca yaşıyoruz ki bu hayatı; sorgusuz sualsiz bir parti, ya da bir grupla aidiyet kurup kendimizden geçiyoruz.

O kadar çok benimseyip, o kadar çabuk kulu kölesi oluyoruz ki içine balıklama daldığımız kampın; artık bizim gibi düşünmeyen, bizim gibi yaşamayan, daha doğrusu bizden farklı olanı ötekileştiriyor, derin bir nefret duyuyoruz...

Üstelik çok çabuk unutuyoruz kin ve nefretin sonuçlarını. Sanki dün sarmaş dolaş olduğumuz, derdimizi ve aşımızı paylaştığımız komşularımızı bile düşman görüp öldürmemişiz gibi!..

Tarih bunun örnekleriyle dolu değil mi? Dün böyleydi, bugün de böyle gitmiyor mu?

Ekilen kin ve nefret tohumları nedeniyle Almanya’da, İtalya’da, İspanya’da, Ruanda’da, Bosna’da komşu komşusunu boğazlamadı mı? Bugün de Sudan’dan Suriye’ye dek olan biten bu değil mi?..

Hadi diyelim Hitler, sadist delinin tekiydi, peki ya onun peşinden giden milyonlar, onlar da mı deliydi?

60 milyondan fazla insanın canına kıymadı mı, Hitler’in kin ve nefretle yürüttüğü savaş?..

Sosyal medyadan günlük tartışmaları dek o kadar sık rastlıyorum ki kin ve nefret söylemlerine, ne oldu bize diye sorup duruyorum kendi kendime!..

Farklı düşünenler, farklı inançta olanlar, farklı yaşayanlar kin ve nefretle dolu  birbirlerine!

Gelin önce kendimizle yüzleşelim. Ölümden değil, yaşamdan yana olalım. Bizden farklı olanları düşman ilan etmeden önce anlamaya çalışalım.

Çünkü nefret ölümcül bir duygu değil, ölümün ta kendisidir; nefret öldürür, empati yaşatır.

O halde, yaşasın hayat!..

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar