VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9331
EURO18.4099
ALTIN1039.3
Hamza ALP

Hamza ALP

Mail: [email protected]

reader

Yaşayan Müze

Ünye’de değişen bir şeyler var, bu değişimin hızlanmasını sağlayan birde ekip var. Çalışan insanlar var. Geçtiğimiz günlerde Karadeniz’de ilk olan ve Ünye’de bulunan Yaşayan Kültürel Miras Müzesini gezmeye gelen Sayın Valimiz İrfan Balkanlıoğlu hayranlığını gizlemedi. Ordu için, Ordu turizmi için elinden geleni yapan valimiz Ünye’de bulunan bu Yaşayan Kültürel Miras Müzesini kulaktan duydukları ile değil bizzat kendi gözleri ile görüp ona göre burayı Turizme kazandıracak.

Gelirken 10- 15 dakikada gezip geri döneriz diye düşünen valimiz bu müzede hızlandırılmış bir programla 1,5 saatte gezisini bitirdi. Çıkışta da düşündüğümden daha güzel bir ortam buldum, dedi. Bu müze evinin buraya yapılmasında emeği geçen Ahmet Kabayel, Ahmet Derya Varilci beye önce bu fikirlerinden dolayı ardından bu fikri benimseyip bu evi satın alan o dönemin belediye başkanı Ahmet Arpacıoğlu’na ve en önemlisi buranın yapılmasında büyük pay sahiplerinden biride o dönemde AK Parti Genel Sekreteri İdris Naim Şahin’e çok teşekkür ediyorum.

İlk adımlar atıldı ve gelinen noktayı bu sefer şimdiki belediye başkanı Ahmet Çamyar biraz daha ileriye taşıdı. İki güzel insanın daha önce şimdiki Belediye Başkanına bu olayı anlatmasıyla başlayan serüven burayı Türkiye’de 4., Karadeniz’de ilk olma özelliğini taşımaya sevk etti. Ve daha ilerisi ve tek olan Türkiye’de Unesco milli komisyonu logosunu kullanan tek yer Ünye Müzesi. Bunları buraya kazandırılmasına vesile olan iki genç insan halk bilimci İhsan Akbulut ve Yücel Özdemir’e bu gayretlerinden dolayı ayrıca teşekkür ediyorum. 

Yaşayan Kültürel Miras Müzesi gezilmesi gereken en önemli yerlerden bir tanesi oldu artık, bu gençler sayesinde, tabi bu gençlerin önünü açan belediye başkanına da teşekkür ediyorum. Başkanın geldiği günden bu güne hep bir hayali vardı, kültür yolu projesi. İşte bu hayalini adım adım gerçekleştiriyor. Bunlar bittiğinde Ünye daha farklı olacak bunu görmenin de en güzel yolu şuanda mevcut olanları bile görmek bunun hayal olmadığının bir göstergesi. Yalı da ki restorasyonu biten kilisenin oradan başlayalım, Paşabahçe’deki Saray Hamamı, Müze Ev, Kadılar Yokuşu, Kazancılar Caddesi, orta çarşı ve denizle buluşma yeri Atatürk Parkı, hayali bile güzel diyeceğim ama hayalin yarası gerçekleşmiş bile. 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar