Ordu
DOLAR18.6465
EURO19.5435
ALTIN1077.6
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Yaşlı yolcuya hakaret ve dayak

Özel Halk Otobüsleri’nde (ÖHA) ücretiz serbest biniş hakkı olan 65 yaş ve üzerindeki yolcular rencide edici tavırlarla karşılaşıyor.

Hatta bindikleri araçlardan şoför ve muavinler tarafından" beleşçi" diye hakaret edilerek yaka paça indiriliyor.
Geçtiğimiz günlerde Ankara’da  65 yaş üstü bir yolcu serbest biniş kartı olmasına karşın, şoför tarafından darp edilerek otobüse alınmadı. Olaya kayıtsız kalmayan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, otobüsü parka çektirdi, sürücüsünün toplu ulaşımdan men edilmesini sağladı. Mansur Yavaş’ın uygulaması Başkentliler tarafından alkış aldı.
Buna benzer üzücü vakalar yurdun dört bir köşesinde  hemen hemen her gün gerçekleşiyor. Medyada bu tür haberler eksik olmuyor. Akşam televizyon izlerken eminim üzücü olduğu kadar düşündürücü yanı da bulunan buna yönelik haberler gözünüzden kaçmıyordur.

Etik dışı davranışları sergileyenler, yarın kendilerinin de aynı yaşa geleceklerini öngöremiyor, hesaplayamıyor. Yaşlandıklarında çirkin ve ahlaktan yoksun tavırlar kendilerine karşı yapılsa acaba nasıl bir duyguya kapılırlar?

Özel Halk Otobüs şoför ve biletçilerinin anası, babası yaşındaki insanlara karşı takındığı vahşi tavırlar aslında toplumsal yozlaşmanın ve giderek artan ahlak erozyonunun güzel bir örneği.

Sahi ne oldu bize? Büyüklerimize, yaşlılarımıza karşı neden kırıcı oluyor, saygısız davranıyoruz? Tabii bunun analizini, değerlendirmesini toplumbilimciler detayıyla yapıyor, anlatıyor.
4736 sayılı ‘Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Ürettikleri Mal ve Hizmet Tarifeleri ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun’da “ Türk vatandaşı olan 65 yaş ve üzeri  kişiler, belediyelere, belediyeler tarafından kurulan şirketlere, birlik, müessese ve işletmelere veya belediyeler tarafından yetki verilen özel şahıs ya da şirketlere ait şehir içi toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanır” denilmesine rağmen, biletçi ve şoförlerce “bedavacı” diye nitelendirilerek hakarete uğruyor, otobüsten zorla indiriliyor, direndiklerinde  dövülüyor.
Oysa, yasa gereği devlet bu otobüslere her ay bin 300 lira “gelir yoksunluğu ücreti” adı altında yardımda  bulunuyor. Buna rağmen yasanın kendilerine tanıdığı hakkı kullanmak isteyen 65 yaş ve üzerindeki insanlara rencide edici davranışlar giderek yaygınlaşıyor.  Otobüs sahipleri devletin yardımını yetersiz buluyormuş. Ne var ki, bunu artırmanın yolu yaşlı yolcuya hakaret değil. Gider devlet yetkilileri ile konuşur, gerektiğinde lobi yaparak istediğiniz rakamı alırsınız.  Öfkenizi yolcudan çıkarmak sizi haklı kılmaz.

Çoğunluğu dar gelirli ve emekli  olan vatandaşları irite edici, tepki toplayan tavırların, hakaretlerin  önlenmesi ve yasanın aksaksız uygulanabilmesi için devletin gerekli önlemleri bir an önce alması, belediyelerin bu çirkin hareketi yapanlara karşı  ağır yaptırımlarda bulunması gerekiyor.

Emeği ile yıllarca çalışarak ülke kalkınmasına omuz vermiş yoksul, ama onurlu insanlar saygısız davranışları hiç hak etmiyor. Umarım bu tür üzücü uygulamalar ve haberler son bulur.  Umarım o insanlar bundan böyle yasanın tanıdığı hakkı hiçbir sorunla karşılaşmadan rahatlıkla kullanır.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar